Belarus seçimleri: Lukaşenko'nun ana rakibi seçim sonuçlarına itiraz etti

Haberler
Anife Bilal
10 Ağustos 2020, 20:38
Anife Bilal
10 Ağustos 2020, 20:38

Belarus’ta 26 yıldır devlet başkanlığı görevini yürüten ve yeniden adaylığını koyan Aleksandr Lukaşenko’nun ana rakibi Svyatlana Tsihanouskaya seçim sonuçlarına itiraz etti.

Konuya ilişkin, Belarus Merkez Seçim Komisyonundan yapılan açıklamada, “Tsihanouskaya itiraz dilekçesini vermek için Merkez Seçim Komisyonunu ziyaret etti.” ifadeleri kullanıldı.

Edinilen bilgilere göre muhalefet lideri Tsihanouskaya, ülkede düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlarının geçersiz sayılması gerektiğini talep etti. Ayrıca muhalefet lideri, bazı sandıklarındaki oyların yeniden sayılmasını veya oylamanın yeniden yapılmasını talep etti.

MERKEZ SEÇİM KOMİSYONU LUKAŞENKO’NUN SEÇİMLERİ KAZANDIĞINI AÇIKLADI

Belarus Merkez Seçim Komisyonu tarafından açıklanan sonuçlara göre, ülkede düzenlenen cumhurbaşkanı seçimlerinin galibi Aleksandr Lukaşenko oldu. 26 yıldır ülkeyi yöneten Lukaşenko’nun seçimleri bir kere daha “kazanması”, protesto gösterilerine neden oldu. Yaşanan protesto gösterilerine, polis müdahalelerde bulundu. Binlerce protestocu yaralandı ve 1 kişi hayatını kaybetti.

MUHALEFET SEÇİM SONUÇLARINI TANIMADI

Öte yandan Lukaşenko’nun ana rakibi olan Svetlana Tihanoskaya, sonuçları tanımadığını açıklayıp seçimi kendisinin kazandığını öne sürdü. Tikhanouskaya, “Kendi gözlerime inanacağım, çoğunluk bizim yanımızdaydı” dedi. Başkent Minsk’te basın toplantısı düzenleyen Tikhanouskaya, seçimde yaygın hile yapıldığını savundu. Tikhanouskaya, barışçıl bir iktidar değişimi için çalışmak üzere ekibiyle ülkede kalacaklarını ve bu konuda yetkililerle görüşmeye çalışacaklarını söyledi.