Belarus sahte ihbarla indirdiği uçaktaki muhalif gazeteciyi gözaltına aldı: Dünya sert tepki gösterdi

Haberler
Anife Bilal
24 Mayıs 2021, 11:29
Anife Bilal
24 Mayıs 2021, 11:29

Belarus’ta Lukaşenko yönetimi, dün, Yunanistan’dan Litvanya’ya giden bir uçağı bomba ihbarı iddiasıyla zorla Minsk’e indirdi ve uçakta bulunan Belaruslu muhalif gazeteci Roman Prataseviç’i (Roman Pratasevich) gözaltına aldı. Ukrayna dahil olmak üzere uluslararası toplum, Belaruslu muhalif gazetecinin gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi. Sekiz ülke, Belarus hava sahasını uçuşlara kapatma çağrısında bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’dan Litvanya’ya giden Ryanair Havayollarına ait yolcu uçağının Belarus tarafından “bomba ihbarı” iddiasıyla, 23 Mayıs 2021 tarihinde, Minsk’e zorla indirilmesi ve uçaktaki muhalif gazeteci Roman Protaseviç’in gözaltına alınmasını kınadı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, dün akşam sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Belarus’tan yine endişe verici haberler geldi. Minsk’te Belaruslu gazeteci Roman Protaseviç gözaltına alındı. Belarus yönetimi ifade özgürlüğüne karşı bir saldırı daha gerçekleştirdi.” ifadelerini kullanarak, muhalif gazetecinin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

RÜSTEM UMEROV: UKRAYNA BELARUS İLE HAVA SAHASINI KAPATMALI

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Lukaşenko yönetiminin uluslararası hukuk ihlallerine dikkat çekerek, “Belaruslu muhalif gazetecinin gözaltına alınması için yolcu uçağının zorla Belarus’ta indirilmesi kabul edilemez. Bu, hareket özgürlüğü haklarının ağır bir ihlali ve ifade özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır. Bundan sonra Belarus üzerinden uçan hiç kimse kendini güvende hissedemez. Yerli KGB sizi sadece ‘yanlış’ paylaşımlardan dolayı (sizi) tutuklayabilir. Ukrayna Belarus’a hava sahasını kapatmalıdır. Vatandaşlarımızın güvenliği söz konusu.” diye belirtti.

BELARUS’UN HAVA SAHASI KAPATILSIN!

Öte yandan ABD, Birleşik Krallık Çek Cumhuriyeti, Almanya, Letonya, Litvanya, İrlanda ve Polonya Belaruslu muhalif gazetecinin alıkonulmasını kınayarak  Belarus’un hava sahasının kapatılması gerektiğini savundu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez tarafından yayımlanan ortak açıklamada, “Sivil bir Ryanair uçuşunu engellemek için savaş uçağının kullanılması, NATO ve AB üyesi olan iki ülke arasındaki rotada sergilenen korsanlık eylemidir. Bu pervasız hareket, yolcuları ve mürettebatı büyük bir tehlikeye attı.” diye kaydedildi. Yapılan açıklamada Uluslararası Sivil Havacılık Örgütüne (ICAO) söz konusu ihlali soruşturma çağrısı yapılırken, “ICAO açıklama yapana kadar Belarus’un örgütteki üyeliğini askıya almaya ve Belarus üzerinden yapılan tüm uçuşları yasaklamaya davet ediyoruz.” denildi.

AVRUPA BİRLİĞİ KONUYU MASAYA YATIRACAK

Avrupa Konseyi Sözcüsü Barend Leyts sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada konunun, bugün Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları toplantısında tartışılacağını söyleyerek, “Avrupa Konsey Başkanı Ryanair uçağının zorla Minsk’e indirilmesi konusunu gündeme getirecek. Bu toplantıda durum ve olası yaptırımlar ele alınacak.” diye bildirdi. Öte yandan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’de, Belaruslu muhalif gazetecinin derhal serbest bırakılmasını talep ederek, “Bu kesinlikle kabul edilemez pervasız bir davranıştır. AB’li meslektaşlarımız olası sonuçları ele alacak.” ifadelerini kullandı.

Bütün ülkeler dahil oldu, büyük kriz: Hava sahası kapansın

BELARUS, YOLCU UÇAĞINI ZORLA İNDİREREK MUHALİF GAZETECİYİ GÖZALTINA ALDI

Yunanistan’ın başkenti Atina’dan Litvanya’nın başkenti Vilnius’a giden Ryanair havayolu şirketine ait uçak, dün Belarus’un başkenti Minsk’e zorunlu iniş yaptı.  Belarus ‘bomba ihbarı’ yapıldı iddiasıyla uçağı Minsk’te indirilmesini talep etti. Uçak Mİnsk’ten yeniden havalanmadan önce, uçakta bulunan muhalif gazeteci, Nexta muhalif haber grubunun eski editörü Roman Prataseviç, uçak yeniden havalanmadan önce gözaltına alındı.