Belarus-Polonya sınırında kriz: Almanya, mültecilerin Ukrayna'da bekletilmesini teklif etti

Haberler
Anife Bilal
11 Kasım 2021, 18:58
Anife Bilal
11 Kasım 2021, 18:58

Ukrayna, olası bir mülteci akınına engel olmak için Belarus sınırında güvenliğin artırılacağını duyurdu. Öte yandan Alman Milletvekili, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid, Polonya ile Belarus sınırındaki mülteci sorununun çözümü için sürece Ukrayna’nın da dahil edilmesi teklifini yaptı. Schmid, Ukrayna’nın, iltica başvuruları incelenen mülteciler için bekleme bölgesi olarak kullanılabileceğini belirtti.

Belarus üzerinden Avrupa Birliği (AB) üyesi Polonya’ya girmek ve oradan da diğer AB ülkelerine geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin, Belarus-Polonya sınırındaki bekleyişi devam ediyor. Bu kapsamda Ukrayna, Belarus üzerinden gelebilecek olası göç dalgası nedeniyle sınır güvenliğinin artırılacağını duyurdu. Ukrayna İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Belarus ile olan sınır bölgesinin güvenliğini artırmak için yaklaşık 8 bin 500 asker ve polis görevlisinin bölgeye sevk edileceğini belirtti. Ayrıca sınır boyunca 15 helikopterin nöbet tutacağı aktarıldı.

“AB’YE İLTİCA ETMEK İSTEYEN MÜLTECİLER UKRAYNA’DA BEKLEYEBİLİR”

Ukrayna sınır bölgesindeki güvenliği artırırken Alman milletvekili, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid, Polonya’nın göçmenlere yönelik muamelesini eleştirerek Belarus’taki mültecileri Ukrayna’ya yerleştirme teklifinde bulundu. Deutschlandfunk haber ajansına açıklamalarda bulunan Schmid, Kıyiv yönetimiyle mültecilerin geçici barındırılması konusunda anlaşma yapılabileceğini söyledi. AB’ye iltica başvuruları incelenene kadar mültecilerin, Ukrayna’da kalabileceğini ileri süren Alman milletvekili, “Böylece biz, her göçmenin otomatik olarak AB’ye girmeyeceğini net bir şekilde gösterebiliriz” dedi.