Belarus petrol ithalatında Rusya'ya alternatif arayışında: Ukrayna ve Baltık ülkeleri ön planda

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
24 Nisan 2019, 17:41
Mehmet Berk Yaltırık
24 Nisan 2019, 17:41

Belarus (Beyaz Rusya) petrol şirketi, 2019 yılının sonuna kadar petrol ithalatını Rusya’ya alternatif olarak Baltık ya da Ukrayna üzerinden yapmayı planladıklarını açıkladı.

Belarus petrol şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Sergey Grib bu yıl içerisinde yeni petrol sevkiyatına başlamak istediklerini belirterek, “Eğer ek petrol hattını Ukrayna ya da Baltık limanlarından sağlarsak bu söz konusu bölgelere de ek gelir olur” dedi.

YA BALTIK YA DA ODESSA LİMANLARI

İthalatın olası yol alternatiflerini yorumlayan Grib, güzergah belirlenmesinde etkili olacak kriterin komşu ülkelerin aktarma ve taşımacılık konusunda ileriye süreceği şartlara bağlı olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak Grib, “Ya Baltık ya da Odessa limanlarının kullanılması düşünülüyor. Her ikisinin de kullanılabilme ihtimali var. Mozırski petrol rafinerisi Ukrayna’ya daha yakın bulunuyor, eğer Mozısrki petrol rafinerisinden ithalat gerçekleşecekse taşımacılığın Ukrayna’dan yapılması olasıdır. “Naftan” rafinerisi ise Baltık limanlarına daha yakın, doğal olarak Baltık Denizi limanlarına da bir göz atmak daha mantıklı olacak” açıklamasında bulundu.

Grib petrol ithalatının deniz yoluyla Odessa limanından gerçekleşmesi durumunda ulaştırma için Odessa-Broda petrol boru hattının kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

TEDARİKÇİNİN BELİRLENMESİ FİYATA BAĞLI

Petrol tedarikçisinin henüz belirlenemediğini söyleyen Genel Müdür Yardımcısı Grib, tedarikçinin belirlenmesinde fiyatın etkili olacağını belirtti. Diğer olası alternatiflerin ise Azerbaycan, Suudi Arabistan ve Nijerya olarak düşünüldüğünü bildirdi.

Birkaç gün önce Rusya’dan Belarus’a kalitesiz petrol gönderilmesi sebebiyle Belarus’un hafif petrol ürünlerinin Ukrayna’ya, Polonya’ya ve Baltık ülkelerine ithalatını durdurmak zorunda kaldığı duyurulmuştu.