Türk firması BEKO'dan Kazakistan'a solunum cihazı desteği

21 Temmuz 2020, 10:05

Elektrikli ev aletleri üreticisi Türk firması BEKO, kendi tesislerinde ürettiği solunum cihazlarından beş tanesini kardeş ülke Kazakistan’a hibe etti.

Koronavirüs salgını yaşaya ülkeler için en hayati ekipmanlardan birisi olan solunum cihazları üreticilerin talepleri karşılayamaması nedeniyle oldukça zor tedarik ediliyor. Bu nedenle dünyada farklı alanlarda teknoloji üreten pek çok firma ARGE çalışmaları yaparak üretim bantlarının bir kısmını solunum cihazları üretimine ayırdı. Türkiye’nin önde gelen elektrikli ev aletleri üreticisi olan BEKO şirketi de dünya çapında yaşanan bu felaketin atlatılması çalışmalarına destek vermek amacıyla yoğun bakım solunum cihazları tasarlayarak üretimine başladı.

TÜRKİYE’DE ÜRETİM BAŞLADI

120 mühendisten oluşan bir ekiple, cihazın ilk prototipini 2 hafta içinde İstanbul’daki Arçelik Garaj – Açık İnovasyon Merkezi’nde tasarladı ve test etti. Tüm uluslararası güvenlik testlerinden geçen cihaz standartlara uygun olarak kabul edildi. Haziran ayı başında Çerkezköy elektronik merkezinde yurt içinde ve yurt dışında dağıtım için üretime başladı.

SOLUNUM CİHAZLARI KAZAKİSTAN’A TESLİM EDİLDİ

BEKO Şirketi, koronavirüsle yoğun savaş veren ülkelere cihazların bir kısmını bağışlamayı planlıyor. Bu girişimin bir parçası olarak Kazakistan’a 5 adet cihaz hibe edildi. Kazakistan’a teslim edilen yoğun bakım solunum cihazları gümrük denetiminden geçerek kullanılmak üzere Kazakistan Sağlık Bakanlığına teslim edildi.

Beko
Kazakistan
solunum cihazı
Bunlara da bakın: