"Yerel para kullanımı Ukrayna ile ticaretimizi artıracak"

12 Eylül 2019, 15:15

Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Pekmezci, yerel paralar ile ticaretin hayata geçirildiği taktirde Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticaretin olumlu etkileneceğini ifade etti.

Bekmezci, yerel para ticaretinin artması halinde, iş birliğinin tüm sektörlere yayılacağını ve tüm sektörlerde hızla artacağını bildirdi.

Anadolu Ajansına açıklamalarda bulunan Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Bekmezci, “Ukrayna’yı ve Ukrayna’nın teknoloji altyapısını çok iyi analiz etmeliyiz. Serbest Ticaret Anlaşması konusunda çalışmalarımızı sürdürürken, bunlara paralel yeni hedefler ve stratejileri de geliştirmeliyiz. Yerel paralarımız ile ticaretin hayata geçirildiğinde iş birliklerinin ve toplam ticaret hacimleri tüm sektörlerde hızla artacak. STA imzalanır ise, bu anlaşma çerçevesinde ülkelerimizin özel sektörleri ile girişimcileri çalışacak. Dolayısı ile sağlıklı ve sürdürülebilir bir STA için karşılıklı görüşmeler çerçevesinde tüm analizlerin ve çalışmaların sadece devletler arası kapalı kapılar ardında olmaması gerekiyor. Bilakis konu ile ilgili tüm iş platformlarında yapılması gereklidir. Konu ile yetkili tüm devlet yetkililerimizin, uzmanlarımızın ve diplomatik misyonlarımızın yanı sıra Ukrayna’daki ve Türkiye’deki ilgili iş STK’larımız ile birlikte Ukraynalı iş STK’ları da bu sürece dahil edilmelidir.” dedi.


“YENİ DÖNEMDE UKRAYNA HIZLI BİR ŞEKİLDE KALKINACAK”

Rasim Bekmezci, Türkiye ve Ukrayna’nın toplam nüfusunun, 122 milyon olduğunu ve 10 milyar dolar toplam dış ticaret hacimlerini yakalamanın zor olmadığını işaret etti.

Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzaladığını, Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas’tan dolayı ülke sanayisinin yüzde 25’inin kaybedildiğini vurgulayarak; yeni dönemde Ukrayna’nın hızlı bir şekilde kalkınacağını dile getirdi.Ekonomi
Türkiye
Ukrayna