Bekmezci, "Türkiye- Ukrayna Sınırları Aşan İş Birliği" forumunu değerlendirdi

19 Aralık 2019, 17:44

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, ikili ülke ilişkilerini geliştirecek bir forum gerçekleştiriliyor.

DEİK etkinlikleri kapsamında Kıyiv’de bulunan Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odasında, Türkiye ve Ukrayna’dan girişimcileri ve iş adamlarını bir araya getirecek forumun, 19-21 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak.

“Türkiye – Ukrayna: Sınırları Aşan İş birliği” isimli iş forumu, DEİK tarafından 20 Aralık 2019 tarihinde düzenlenecek. Türkiye ve Ukrayna iş dünyasını buluşturacak olan foruma; Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna Milletvekilli Rüstem Umerov ve DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci’nin, TUİD Halkla İlişkiler Müdürü Alaaddin Güven Memiş de katılıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DEİK Türkiye- Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci,

“2019 senesinin son büyük iş forumu organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Organizasyona ilgi tahminimizden yüksek ve dolayısı ile bu ilgi sevindirici. Türk iş dünyasının Ukrayna’ya ilgisini yaptığımız bu tür organizasyonlarla reel sinerjiye çevirme yolunda partnerimiz, Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odasıyla el birliği içinde çalışıyoruz .Organizasyonda Ukrayna’da hali hazırda iş yapan iş insanlarımızın sorunlarını dile getireceğiz, çözüm yolları önerileri sunacağız. Türkiye’den gelen yatırımcılarımıza ve girişimcilerimize yeni yeni imkanlar sağlamak için, Ukraynalı muhatapları ile onları bir araya getireceğiz. Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi hak ettiği yerde değil, bu hacmin en kısa zamanda 4 milyar dolardan, 10 milyar dolar seviyelerine çıkması için bu tür organizasyonların sayısının da artması elzemdir. Karadeniz’in kıyısındaki iki ülke olarak Ukrayna ve Türkiye birbirine rakip değil bilakis birbirini tamamlayıcı. Karadeniz’deki barış ortamının dengesi, iki yüksek stratejik partner ülkedir. Biz Türk iş dünyası olarak, komşumuz Ukrayna’da yatırım yapmanın, Ukrayna ile çalışmanın öneminin farkındayız ve her geçen gün modernleşen Ukrayna’da, hak ettiğimiz yerimizi almak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını dilerim.”

Bunlara da bakın: