Beklenen gün geldi: Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak tatbikatı başlıyor

29 Temmuz 2020, 15:49

Türkiye ve Azerbaycan ordularının, Azerbaycan’da geniş kapsamlı bir şekilde düzenlediği ortak askeri tatbikat bugün başlıyor. Türkiye ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği ortak tatbikata, kara ve hava unsurları katılacak.

ORTAK TATBİKAT 10 AĞUSTOS’A KADAR DEVAM EDECEK

29 Temmuz 2020 itibariyle başlayacak olan hava tatbikatı 10 Ağustos’ta sona erecek. İki ülkeden savaş uçaklarının yer alacağı tatbikat; Bakü, Nahçıvan, Gence, Kürdemir ve Yevlah’ta gerçekleşecek.

İki ülkenin kara kuvvetlerinin ortak tatbikatı ise Bakü ve Nahçıvan’da 1-5 Ağustos’ta yapılacak. Tatbikatta çeşitli emirler icra edilecek, zırhlı araçlar, top ve havanlardan temsili düşman hedeflerine atışlar gerçekleşecek. Taktik ve stratejik bir çok ortak operasyon düzenlenecek.

TÜRK ASKERLERİ NAHÇIVAN’A ULAŞTI

Türk askerleri, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin Sederek sınır kapısında, Araz Nehri üzerindeki Ümit Köprüsü’nde törenle karşılandı. Gerçekleşen törende İstiklal Marşı ve Azerbaycan milli marşı seslendirildi, bayrak değişimi yapıldı. Törenin ardından askerler, ortak tatbikat gerçekleştirmek üzere Nahçıvan’daki askeri birliklere yerleştirildi.

Azerbaycan
Bunlara da bakın: