Bekirov işgal edilen Kırım'dan Moskova'ya nasıl kaçırıldığını anlattı

09 Eylül 2019, 15:34

Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 27 Ağustos 2019 tarihinde düzenlenen duruşmadan uçakla Moskova’ya nasıl gönderildiğini anlattı.

Krım.Realii için konuşan Bekirov yaşadıklarını, “Duruşma bittikten sonra hakim toplantı odasına gitti. Bir buçuk saat sonra geri dönen hakim mahkemeye gelme şartı ile serbest bırakılmam yönündeki kararı açıkladıktan sonra ben şok oldum, ne olduğunu anlamadım, avukatlar bile şaşırdı… Duruşma salonundan çıkarılarak FSB binasına götürüldüm. Soruşturma görevlisi geldi pasaportumu getirdi… Sonra oradan çıktık. Tutukevi yönünde gitmediğimizi, şehir dışına çıktığımızı fark ettim. Onlara dedim ki: “Yolu karıştırdınız galiba? Akmescit’i iyi biliyorum yanlış tarafa gidiyoruz.” FSB görevlisi ise bana “Moskova’ya gidiyoruz” dedi.” sözleriyle aktardı.

Bekirov, Moskova’ya normal bir sivil uçakla götürüldüğünü ve Moskova’ya getirildikten sonra akrabalarına ve avukatlarına bulunduğu yer hakkında haber verdiğini belirtti.

Doktorların gözetimi altında iki hafta Moskova’da bir dairede tutulduğunu anlatan Bekirov esir değişimini televizyondan öğrendiğini kaydetti.

Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapılmıştı. Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci iade edilmişti. Ukrayna’ya iade edilen siyasi tutsaklar arasında Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov da bulunuyordu.

Edem Bekirov
esir değişimi
Bunlara da bakın: