Bayrak Şairi Arif Nihat Asya 117 yaşında

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
07 Şubat 2021, 13:10
Mehmet Berk Yaltırık
07 Şubat 2021, 13:10

Türk edebiyat tarihinde “Bayrak Şairi” olarak tanınan, şair ve yazar Arif Nihat Asya, 117 yıl önce bugün dünyaya geldi. “Bayrak”, “Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor”, “Fetih Davulları”, “Selimler”, “Kubbeler” ve “Süleymaniye” gibi şiirleriyle hatırlanan Asya, fıkra ve deneme yazılarıyla da edebiyatımızda önemli bir yer edinmiştir.

EDEBİYATLA GEÇEN BİR ÖMÜR

Ası ismi Mehmed Arif olan Arif Nihat Asya, 7 Şubat 1904’te Çatalca’nın İnceğiz köyünde Tokatlı Ziver Efendi ile Tırnovalı Zehra Hanım’ın oğulları olarak dünyaya geldi. Babasını henüz birkaç günlükken kaybedip annesinin başka biriyle evlenmesi üzerine çocukluğu akrabalarının yanında geçen Arif Nihat, 1912’de Balkan Harbi’nin sonunda İstanbul’a gelerek eğitim hayatına başladı. Bolu ve Kastamonu Sultanisi’nde lise eğitimini alan, Kastamonu’daki eğitimi Milli Mücadele yıllarına denk gelen Asya, İstanbul Dârülmuallimîn-i Âliyesi’nde ve aynı zamanda İstanbul Postahanesi’yle Anadolu Ajansı’nda çalıştı.

Arif Nihat, 1928’de okulun edebiyat bölümünü bitirerek öğretmen olarak Adana’ya tayin edildi. Burada Adana Lisesi ile kız ve erkek öğretmen okullarında on dört yıl edebiyat öğretmenliği ve idarecilik yaptıktan sonra 1950-1954 yılları arasında Adana milletvekili oldu, 1954’te de tekrar öğretmenliğe döndü. 1959-1961 yıllarında Kıbrıs’ta çalışan Asya, 1962’de emekli oldu. Son olarak 5 Ocak 1975’te Ankara’da hayatını kaybetti.

Şiir yazmaya ilk gençliğinde başlayan Asya, şiir dışında mensur şiir (düz yazı türünde şiir), fıkra, deneme ve vecizeler de kaleme almıştır. Şiir ve mensur şiirleri Hayat, Çağlayan, Türk Yurdu, Hisar, Elif, Defne, Türk Sanatı ve Devlet gibi dergilerde yayımlanan Asya, Görüşler ve Başak adıyla iki de dergi çıkarmıştır. Bazı fıkra, deneme ve vecizeleri Türk Sözü, Demokrat, Yeni İstanbul ve Memleket gazetelerinde yayımlanmıştır.

MEVLEVİLİK KÜLTÜRÜNE YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Üsküdar Mevlevîhânesi’nin son şeyhi Ahmed Remzi Akyürek’le 1933’ten itibaren artan irtibatı ve onun teşvikleriyle, Mevlevî kültürünü yakından tanımış, şiirlerinde etkileri görülmüştür. Kubbe-i Hadrâ adlı kitabında Mevlana ve Mevlevilik’le ilgili şiirlerini bir araya getirdi.

“BAYRAK ŞAİRİ”

Kahramanlık ve tarih temalı epik türde şiirler kaleme almasının yanı sıra; din, aşk, tabiat ve memleket güzelliklerine de şiirinde yer veren Arif Nihat’ın özellikle “Bayrak”, “Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor”, “Fetih Davulları”, “Selimler”, “Kubbeler”, “Süleymaniye” gibi şiirleri hayli tanınmıştır. Yahya Kemal’den etkilenmekle birlikte Artif Nihat şiirlerinde sade bir üslupla günlük Türkçe’yi kullanmıştır.

BAYRAK ŞİİRİ

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
Işık ışık, dalga dalga bayrağım!
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın
Mezarını kazacağım.
Seni selamlamadan uçan kuşun
Yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder…
Gölgende bana da, bana da yer ver.
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar:
Yurda ay yıldızının ışığı yeter.

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün
Kızıllığında ısındık;
Dağlardan çöllere düştüğümüz gün
Gölgene sığındık.

Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;
Barışın güvercini, savaşın kartalı
Yüksek yerlerde açan çiçeğim.
Senin altında doğdum.
Senin altında öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
Yer yüzünde yer beğen!
Nereye dikilmek istersen,
Söyle, seni oraya dikeyim!

ARİF NİHAT ASYA