Baykar Teknoloji, Ukrayna'ya destek için Bayraktar TB2'yi Litvanya'ya ücretsiz verecek

Güncel
Anife Bilal
02 Haziran 2022, 16:44
Anife Bilal
02 Haziran 2022, 16:44

Türk savunma şirketi Baykar Teknoloji, Ukrayna için satın almayı planladığı Bayraktar TB2 SİHA’yı Litvanya’ya ücretsiz bir şekilde sağlayacağını duyurdu. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Baykar Teknoloji’nin anlamlı jestini “inanılmaz bir destek örneği” olarak nitelendirerek teşekkür etti. Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas ise, toplanan paranın mühimmat ve insani yardım olarak Ukrayna’ya verileceğini duyurarak Baykar Teknoloji’ye ve Türkiye’ye teşekkürlerini bildirdi.

Litvanya halkı, Ukrayna için Bayraktar TB2 satın almak için bir kampanya düzenlendi. Kampanya çerçevesinde 3 gün içinde 6 milyon Euro toplandı. Litvanya halkının düzenlediği bu duyarlı kampanyaya Baykar Teknoloji, Bayraktar TB2’nin Litvanya’ya ücretsiz sağlayacaklarını duyurdu. Baykar Teknoloji’den yapılan açıklamada, “Litvanya halkının duyarlı kampanyasının başarıyla tamamlandığını Savunma Bakan Yardımcısı Vilius Semeska’dan öğrendik. Litvanya’ya bir adet BayraktarTB2 sağlayacağız. Toplanan bağışın tamamının Litvanya tarafından Ukrayna’ya insani yardım olarak gönderilmesini rica ediyoruz. “ ifadeleri kullanıldı.

LİTVANYA’DAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Litvanya Milli Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “İnanılmaz! Türkiye, Litvanya’nın para topladığı Bayraktar’ı ücretsiz vermeyi kabul etti. Bu harika! Toplanan parayla Bayraktar için gerekli mühimmatı alacağız, kalan parayı da destek için kullanacağız . Teşekkürler Türkiye!” dedi.

“İNANILMAZ DESTEK ÖRNEĞİ”

Baykar Teknoloji ve Litvanya’ya destek için minnettarlığını sunan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, şu ifadelere yer verdi:

Baykar Teknoloji ve Litvanya’dan inanılmaz bir destek örneği. Uluslararası dayanışma, gerekli teçhizat ve silahların temini; Ukrayna’yı zafere götüren yol! Sayin Selçuk Bey ve Sayın Haluk Bey çok teşekkür ederiz!”

Litvanya Savunma Bakan Yardımcısı Vilius Semeška başkanlığındaki Litvanya heyeti, bugün Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve BAYKAR Savunma ve Teknoloji lideri Selçuk Bayraktar tarafından Baykar Teknoloji’de ağırlandı. Ziyaretten kareler:

UKRAYNA’YA DESTEK İÇİN 6 MİLYONA YAKIN PARA TOPLANMIŞTI

Litvanya’da Rusya’nın saldırılarına karşı Ukrayna ordusuna destek olmak amacıyla Bayraktar TB2 SİHA’larının tedarik edilmesi için bağış kampanyası başlatılmış, 3 günde 6 milyon Euro para toplanmıştı. Rusya’nın saldırılarında büyük başarılara imza atan Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’ları satın almak için Litvanya’nın Türkiye ile anlaşmaya hazırlandıkları duyurulmuştu.