Batı Trakya Türkü öğrencilerden Çanakkale şehitlerine ziyaret

Eğitim
Mehmet Berk Yaltırık
07 Mayıs 2019, 19:08
Mehmet Berk Yaltırık
07 Mayıs 2019, 19:08

Edirne’de yüksek öğrenim görmekte olan Batı Trakyalı öğrenciler Çanakkale Şehitliklerini ve Gelibolu yarımadasını gezme imkanı buldu.

Edirne BATÖB (Batı Trakya Türk Öğrenci Birliği) tarafından 1 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen etkinliğe 15’i lise öğrencisi, geri kalanı üniversiteli toplam 90 Batı Trakya Türkü öğrenci katıldı.

Millet gazetesinin haberine göre Batı Trakyalı öğrenciler rehber eşliğinde Gelibolu Yarımadasında bulunan şehitlikleri dolaştı. Çanakkale Savaşının yaşandığı yerlerde bulunmanın hayli farklı bir his olduğunu ifade eden öğrenciler, gezinin eğitici yönünün ağır bastığını belirtti. Bazı öğrenciler ise daha önce de Çanakkale’deki şehitlikleri ziyaret ettiklerini, ancak oradaki tarihi dokuya tekrar temas edebilmek için bir kere daha geziye katıldıklarını söyledi.

Edirne BATÖB’ün Facebook sayfasından etkinlikle ilgili yapılan paylaşımda, “1 Mayıs Çarşamba günü Edirne BATÖB olarak Gelibolu yarımadasındaki şehitlikleri ziyaret edip, tarihi yerinde yaşama fırsatımız oldu. Bu güzel gezinin yapılmasına katkıda bulunan Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Başkanlığına, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneğine ve Edirne’de okuyan Batı Trakyalı öğrencilere teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle ülkesi için şehit olan kahramanları birkez daha dua ile anıyoruz. Mekanları cennet olsun.” ifadelerine yer verildi.