Batı Trakya Türklüğü davasının önemli neferlerinden olan Feyzullah Hasankahya vefat etti

23 Mart 2020, 21:46

Batı Trakya’da, Millet Gazetesi’nin kurucusu ve başyazarı, hayatını Müslüman Türk Azınlığın haklı mücadelesine adamış önemli dava insanlarından Feyzullah Hasankahya, gözyaşları ve dualar eşiliğinde ebediyete uğurlandı.

Millet Gazetesi’nin haberine göre Bir süredir tedavi gördüğü İskeçe Devlet Hastanesinde hayatını kaybeden Hasankahya’nın naaşı, 22 Mart Cumartesi günü öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından doğduğu Demircik köyünde sevenlerinin gözyaşları ve duaları eşliğinde defnedildi. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının kanaat önderlerinden gazeteci yazar Feyzullah Hasankahya, 21 Mart Cuma günü 55 yaşında yaşamını yitirmişti.

FEYZULLAH HASANKAHYA KİMDİR?

Azınlığa yapılan haksızlıklar karşısında susmayan, hastalığına rağmen bıkmadan yorulmadan inandıkları uğrunda mücadelesine devam eden Feyzullah Hasankahya’nın ebediyete intikal etmesi Batı Trakya Müslüman Türk toplumunu derinden üzdü. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitiren Hasankahya, 1993’te Batı Trakya’ya döndü ve İskeçe Müftülüğü bünyesindeki Vaaz ve İrşad heyetinde çeşitli görevlerde bulundu. Burada yaptığı çalışmalarla Batı Trakya’daki camilerde vaaz verdi, panel ve konferanslarda konuştu, binlerce talebe ve hafızın yetişmesine vesile oldu.

Batı Trakya’daki Türk İslam eserlerinin ve kitabelerin kayıt altına alınması için çalışmalarda bulundu. Bu hedefini gerçekleştirmek için Trakya Üniversitesi’nde tarih alanında ihtisas yaptı. İskeçe’de yayımlanan Millet Gazetesinin kurucuları arasında yer alan Hasankahya, Türk azınlığa yapılan haksızlıkları gazetesindeki köşesinde yıllarca cesurca dile getirdi. İskeçe ve Gümülcine’deki müftülüklere atama yoluyla görevlendirme yapılmasını eleştiren Hasankahya, 20 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Hasankahya hakkında, gazetedeki yazıları nedeniyle Yunan devleti tarafından açılmış birçok dava bulunuyordu.

Batı Trakya Türkleri
Bunlara da bakın: