Batı Trakya Türklerinin siyasi organı DEB'ten Türk azınlığının inkarına sert tepki!

Haberler
Oğuzhan Batur
21 Şubat 2020, 16:01
Oğuzhan Batur
21 Şubat 2020, 16:01

Batı Trakya Türklerinin siyasi organı olan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un, Batı Trakya Türklerinin milli kimliğini inkar eden açıklamalarının kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Gündem Gazetesi’nin haberine göre DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Cumhurbaşkanı Pavlopulos’un azınlığın kimliğiyle ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Asafoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı bir ay içinde ikinci kez bölgemizi ziyaret etti. İki ziyarette de benzer açıklamalarda bulundu. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın milli kimliğini her fırsatta inkar etmek ve toplumumuza kimlik biçmek alışkanlığı bir son bulmalıdır. Azınlığımıza kimlik empoze etme politikasının demokrasiye ve insan haklarına ters olduğu da unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI PAVLOPULOS’A SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanı Pavlopulos’un azınlığın milli kimliğini inkar etmekle kalmadığını, kendi ifadesiyle azınlığa “Yunan Müslümanları” diyerek bir kimlik biçtiğini dile getiren DEB Partisi Genel Başkanı şöyle konuştu:

““Sayın Cumhurbaşkanı bizlerin milli kimliğini inkar ediyor. Bununla da yetinmeyip azınlığa kendi istediği bir kimliği uygun görüyor. Bunu empoze etmeye çalışıyor. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değil. Azınlık kendi kimliğinin ne olduğu konusunda yıllar öncesinde gereken cevabı vermiştir. Her fırsatta da bunu tekrarlamaktadır. Herkes bilmelidir ki; Batı Trakya Türk Azınlığı kendi kimliğini inkar politikalarına ve uygulamalarına karşı çıkacaktır. Bu inkar politikasının bir an önce sona erdirilmesi ülkemiz Yunanistan demokrasisi için doğru ve hayırlı bir davranış olacaktır.”