Batı Trakya Türklerinin lideri şehit Sadık Ahmet'e ithafen: Türküz, Türküz!

Haberler
Ömer Kaya
29 Temmuz 2019, 13:37
Ömer Kaya
29 Temmuz 2019, 13:37

Batı Trakya Türklerinin sorunlarını dünya kamuoyuna duyuran, Batı Trakya Türklüğünün sembol ismi ve şehit lideri Dr. Sadık Ahmet, şüpheli bir trafik kazasıyla hayata veda etmesinin yıl dönümünde Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın yayımladığı video ile anıldı.

GÜMÜLCİNE’DE HAFIZALARA KAZINAN TARİHİ ANLAR VE “TÜRKÜZ TÜRKÜZ” NİDALARI

“Türküz” dediği için Yunanistan’da hapse atılan Doktor Sadık Ahmet, bir halkı uyandıran ve önderlik eden bir lider olarak anılıyordu. Şehit lider Sadık Ahmet’in Gümülcine’de hafızalara kazınan mahkeme salonuna girmeden önceki konuşması sırasında Batı Trakya Türklerinin hep bir ağızdan kendisine destek için bağırdığı “Türküz, Türküz!” başlığıyla sunulan video, Aydın Taş’ın kişisel youtube hesabında yayınladı.

“TESADÜF DEĞİL” VURGUSU

Ayrıca, Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığının haklarının güvence altına alındığı Lozan Barış Antlaşmasının imzalandığı tarihte şehit edilmesine vurgu yapılan klip, Türkgün gazetesi köşe yazarı Elnur Paşa’nın hazırladığı metni seslendiren Taş, vefatının 24’üncü yıl dönümünde Batı Trakya Türklerinin haklarını savunan en büyük isimlerden, Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin kurucusu Dr. Sadık Ahmet’in verdiği mücadeleyi anlattı.

Dr. Sadık Ahmet için hazırlanan videoya sanatçı Burçe Bozkurt, “Bozdoğan Türküsü” eseriyle sesi ve gitarıyla eşlik etti.