Batı Trakya Türklerinin eğitim sorunları ve protestoları devam ediyor

12 Eylül 2019, 21:04

İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde 12 Eylül 2019 tarihinde bina yetersizliği ve vardiyalı eğitime geçilmek istendiği için veliler tarafından eylem yapıldı.

Kapatma eylemi sonrası veliler, İskeçe Belediye Başkanı Manolis Çepelis, Eyalet Başkan Yardımcısı Nikos Efraimidis ve ikinci dereceli okullar il eğitim müdürü Yorgos Papathanasiou’yu ziyaret ederek okulda yaşanan ciddi sıkıntıyı dile getirerek bir an önce çözüme kavuşturulmasını talep ettiler. Veliler, kapatma eyleminin 13 Eylül 2019 Cuma günü de devam etmesini kararlaştırdılar.

Encümen Heyeti ve Okul Aile Birliği’nin öncülüğünde veliler tarafından yapılan eylemde, okul binasının yetersizliği ve vardiyalı eğitime geçilme kararı protesto edildi. Sabah saatlerinden itibaren okulun girişinde toplanan veliler, öğretmen ve öğrencilerin derse girmesine izin vermedi.

BATI TRAKYA TÜRKÜ VEKİLLERDEN EYLEME DESTEK

İki saatten fazla bir süren okul önünde toplu halde eylem yapan velilere, İskeçe milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran, Eyalet Meclis Üyesi Rıdvan Kurak, İskeçe Belediye Başkan Yardımcıları Suha Bekiroğlu ve Levent Karaosman, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve İskeçe Müftü Yardımcısı Fatma İmam destek verdi.

Bir süre İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi önünde bekleyen veliler ve öğrenciler daha sonra İskeçe Belediyesi’ne giderek burada Belediye Başkanı Manolis Çepelis’le görüştü. İskeçe Belediye Başkanı Manolis Çepelis de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Belediye artık değişti. Burası sizin de makamınız. Bu sorunları hep birlikte iyi niyetle çözüme kavuşturmak için çalışacağız” dedi.

Yapılan görüşmelerden sonra İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi Encümen Heyeti ve Okul Aile Birliği ile veliler eylemin 13 Eylül Cuma günü de devam etmesini kararlaştırdı.

Batı Trakya
İskeçe
Bunlara da bakın: