Batı Trakya Türk heyetinden BM'de "Lozan" vurgusu

03 Aralık 2019, 21:01

Batı Trakya Türk toplumunu temsilen Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD), 28-29 Kasım 2019 tarihlerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Azınlık Sorunları Forumu’na katıldı.

“Azınlıkların Eğitim, Dil ve İnsan Hakları” temalı oturuma, Rodos ve İstanköy Türklerini temsilen Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (ROİSDER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı da katıldı.

“İnsan hakları ve azınlık dili eğitimi” başlıklı ikinci oturumda söz alan BTAYTD, Batı Trakya Türk toplumunun eğitim hakkıyla ilgili mevcut ihllalleri ve sorunları ayrıntılarıyla aktardı. Yunan hükümetinden Batı Trakya Türk toplumunun eğitim hakkına saygı göstermesini talep eden BTAYTD, Yunanistan’a uluslararası ve ikili antlaşmalardan doğan tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulundu.

LOZAN ANTLAŞMASI’NDAKİ HAKLAR TALEP EDİLDİ

“Azınlık dillerinde eğitim için kamusal politika hedefleri ve azınlık dillerinin öğretilmesi” başlıklı üçüncü oturumda konuşan ABTTF, 1923 Lozan Antlaşması ile eğitimde özerk kılınan Batı Trakya Türk toplumunun anadilde eğitim hakkı ile birlikte kendi okullarını kurma ve yönetme hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Oturumda konuşan Yunanistan temsilcisi, Lozan Antlaşması ile Batı Trakya’da yalnızca Müslüman azınlık olduğu yönündeki Yunan devletinin resmi tezini tekrar ederek Yunanistan’ın Lozan Antlaşması hükümleri ile tam uyumlu bir şekilde Batı Trakya Türk toplumunun eğitiminin iyileştirilmesine yönelik çabalarının devam edeceğini iddia etti.

Batı Trakya Türkleri
Birleşmiş milletler
Bunlara da bakın: