Batı Trakya Türk heyetinden AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiserini ziyaret

13 Aralık 2019, 10:43

Batı Trakya Türk heyeti, AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri ile bir araya geldi. Görüşmede, Yunanistan’ın Batı Trakya Türk toplumuna yönelik nefret söylemi ve sistematik ayrımcılık politikaları dile getirildi.

Batı Trakya Türk toplumunu temsilen Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD), 9 Aralık 2019 Pazartesi tarihinde Hollanda’nın Lahey şehrine çalışma ziyaretinde bulundu.

ABTTF’nin öncülüğünde gerçekleştirilen çalışma ziyareti kapsamında, Başkan Halit Habipoğlu, ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık, BTAYTD Asbaşkanı İlhan Mehmet ve BTAYTD İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Dr. Pervin Hayrullah’tan oluşan Batı Trakya Türk heyeti, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Büyükelçi Lamberto Zannier ile makamında bir araya gelerek, Batı Trakya Türk toplumunun sorunlarını görüştü.

Batı Trakya Türk heyeti görüşme kapsamında, Yunanistan’da Batı Trakya Türk toplumunu “öteki”, “tehdit” ve “tehlike” olarak gören nefret söylemi ile Batı Trakya Türklerinin günlük yaşamın her alanında maruz kaldığı sistematik ayrımcılığı Yüksek Komiser Zannier’e örnekleriyle aktarıldı.

AGİT
Batı Trakya
Bunlara da bakın: