Batı Trakya Türk azınlığının yürekli sesi Dr. Sadık Ahmet

24 Temmuz 2020, 17:14

Batı Trakya Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) kurucu Genel Başkanı Dr. Sadık Ahmet, 25 yıl önce 24 Temmuz 1995 tarihinde şaibeli bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Sadık Ahmet, her yıl olduğu gibi bu yıl da Gümülcine’deki mezarı başında anılıyor.


Dr Sadık Ahmet, ‘‘Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum; ben bir Türk’üm ve öyle kalacağım. bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum. Haklarımızı bir gün mutlaka alacağız.” sözleri ile hafızalara kazındı.

Kazanın üzerinden geçen 25 yılda ailenin ve Türk toplumunun tüm taleplerine rağmen yaşanan kazaya dair ciddi bir soruşturma yapılmadı. 2015 yılında Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Merkezi’ne yapılan bir saldırıda kazanın gerçekleştiği aracın kimliği belirsiz kişilerce çalınması nedeniyle de teknik bir soruşturma yapılabilmesi imkansız hale geldi.

Hem DEP yöneticilerinin hem de Sadık Ahmet’in ailesinin aracın ve hırsızların bulunması için yaptıkları tüm başvurulara sessiz kalan Yunan makamları, 25 yıldır kazanın basit bir traktör çarpması olduğu iddiasında ısrar ediyorlar.

DOSTLUK EŞİTLİK BARIŞ PARTİSİ, SADIK AHMET’İ UNUTMADI

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, kurucu genel başkanları ve Batı Trakya Türklüğünün kahramanı Sadık Ahmet için bir anma toplantısı düzenledi ve sosyal medya hesabından mesaj yayımladı.

DR. SADIK AHMET KİMDİR?

Doktor Sadık Ahmet, ömrünün büyük bir bölümünü Yunanistan’da azınlık olarak yaşayan Türklerin gasp edilen hayati ve demokratik hakları alabilmeleri için mücadele ederek geçirdi.

Batı Trakya Tğrk Azınlığının yaşadığı sorunları yakından takip eden ve hukuki haklarını alabilmek içim mücadele etmek gerektiğini düşünen Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlattı. Topladığı 15.000 imza ile oldukça ses getirdi ancak 8 Ağustos 1986 tarihinde bu faaliyeti nedeniyle tutuklandı.

25 Eylül 1987’de Selanik’e giderek, Demokrasi İnsan Hakları toplantısında Türk toplumunun sorunlarını ileten bir broşür dağıttı.

1988 yılında 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. 18 Haziran 1989 seçimlerinde milletvekilliğine adaylığını koydu ancak adaylığı çeşitli gerekçeler ile iptal edildi.

26 Ocak 1990’da Lozan Barış anlaşmasından doğan haklara uygun olarak Batı Trakya Türkleri’ne “TÜRK” dediği için hapis cezası aldı ve Selanik Dudullu hapishanesinde iki ay hapis yattı.

8 Nisan 1990 genel seçimlerinde bağımsız milletvekili seçildi ve meclise gidi.

13 Eylül 1991 tarihinde Batı Trakya Türkleri’nin ilk siyasi partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kurdu.

1993 genel seçimlerinde Yunanistan’ın seçim kanunlarında yaptığı adaletsiz değişiklik nedeniyle meclise giremedi.

Dr . Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki azınlığın haklarını hukuken imza altına alan Lozan Barış Antlaşmasının 72. yıl dönümünde 24 Temmuz 1995 tarihinde Gümülcine’nin Susurköy mevkinde şaibeli bir trafik kazasında aracına traktör çarpması sonucunda yaşamını yitirdi.

Batı Trakya Türkleri
Sadık Ahmet
Yunanistan Türk Azınlığı
Bunlara da bakın: