Batı Trakya Türk azınlığının yürekli sesi Dr. Sadık Ahmet 26 yıl önce bugün vefat etti

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Temmuz 2021, 11:06
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Temmuz 2021, 11:06

Batı Trakya Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) kurucu Genel Başkanı Dr. Sadık Ahmet, 26 yıl önce 24 Temmuz 1995 tarihinde şaibeli bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Sadık Ahmet, her yıl olduğu gibi bu yıl da Batı Trakya Türkleri başta olmak üzere tüm Türk Dünyasında unutulmadı.

Ömrünün büyük bir bölümünü Yunanistan’da azınlık olarak yaşayan Türklerin gasp edilen hayati ve demokratik hakları alabilmeleri için mücadele ederek geçiren Doktor Sadık Ahmet’in vefatının 26’ıncı yıl dönümü kaydediliyor. Dr . Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki azınlığın haklarını hukuken imza altına alan Lozan Barış Antlaşmasının 72. yıl dönümünde 24 Temmuz 1995 tarihinde Gümülcine’nin Susurköy mevkinde şaibeli bir trafik kazasında aracına traktör çarpması sonucunda yaşamını yitirdi. Dr. Sadık Ahmet, “Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum; ben bir Türk’üm ve öyle kalacağım. bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum. Haklarımızı bir gün mutlaka alacağız.” sözleri ile hafızalara kazındı.

Kastamonu'da, "1913 Batı Trakya Cumhuriyeti ve Lider Dr. Sadık Ahmet"  Paneli - Kırım Haber Ajansı - QHA

DOSTLUK EŞİTLİK BARIŞ PARTİSİ, LİDER SADIK AHMET’İ ANIYOR

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, 22 Temmuz’da yayımladığı duyuruda kurucu genel başkanları ve Batı Trakya Türklüğünün kahramanı Sadık Ahmet’i Gümülcine’deki kabri başında anacağını duyurdu. DEB Partisinin duyurusunda, “Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı için hayatının bir bölümünü mahkemelerde, hapislerde geçiren yürekli dava adamı merhu Dr. Sadık Ahmet’i bedenen kaybetmiş olabiliriz, fakat fikren hala kalplerimizde yaşadığını, onun hedeflediği yoldan yürüyerek dünyaya gösteriyoruz. Onun olanca gücüyle verdiği DEB Partisi ve Batı Trakya Türk Azınlığı olarak devam ettiriyoruz. Dostluk ve Eşitlik Partisi olarak Lİderimiz Dr. Sadık Ahmet’i ruhu şad olsun diyor ve aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Resim

QHA, DR. SADIK AHMET’İ ÖZEL VİDEO İLE ANDI

Batı Trakya Türklerinin sorunlarını dünya kamuoyuna duyuran, Batı Trakya Türklüğünün sembol ismi ve şehit lideri Dr. Sadık Ahmet, şüpheli bir trafik kazasıyla hayata veda etmesinin 24’üncü yıl dönümünde Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın yayımladığı video ile anıldı.

GÜMÜLCİNE’DE HAFIZALARA KAZINAN TARİHİ ANLAR VE “TÜRKÜZ TÜRKÜZ” NİDALARI

“Türküz” dediği için Yunanistan’da hapse atılan Doktor Sadık Ahmet, bir halkı uyandıran ve önderlik eden bir lider olarak anılıyordu. Şehit lider Sadık Ahmet’in Gümülcine’de hafızalara kazınan mahkeme salonuna girmeden önceki konuşması sırasında Batı Trakya Türklerinin hep bir ağızdan kendisine destek için bağırdığı “Türküz, Türküz!” başlığıyla sunulan video, Aydın Taş’ın kişisel youtube hesabında yayınladı.

“TESADÜF DEĞİL” VURGUSU

Ayrıca, Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığının haklarının güvence altına alındığı Lozan Barış Antlaşmasının imzalandığı tarihte şehit edilmesine vurgu yapılan klip, Türkgün gazetesi köşe yazarı Elnur Paşa’nın hazırladığı metni seslendiren Taş, vefatının 24’üncü yıl dönümünde Batı Trakya Türklerinin haklarını savunan en büyük isimlerden, Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin kurucusu Dr. Sadık Ahmet’in verdiği mücadeleyi anlattı.
Dr. Sadık Ahmet için hazırlanan videoya sanatçı Burçe Bozkurt, “Bozdoğan Türküsü” eseriyle sesi ve gitarıyla eşlik etti.

DR. SADIK AHMET KİMDİR?

Batı Trakya Türk Azınlığının yaşadığı sorunları yakından takip eden ve hukuki haklarını alabilmek içim mücadele etmek gerektiğini düşünen Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlattı. Topladığı 15.000 imza ile oldukça ses getirdi ancak 8 Ağustos 1986 tarihinde bu faaliyeti nedeniyle tutuklandı.
25 Eylül 1987’de Selanik’e giderek, Demokrasi İnsan Hakları toplantısında Türk toplumunun sorunlarını ileten bir broşür dağıttı.
1988 yılında 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. 18 Haziran 1989 seçimlerinde milletvekilliğine adaylığını koydu ancak adaylığı çeşitli gerekçeler ile iptal edildi.
26 Ocak 1990’da Lozan Barış anlaşmasından doğan haklara uygun olarak Batı Trakya Türkleri’ne “Türk” dediği için hapis cezası aldı ve Selanik Dudullu hapishanesinde iki ay hapis yattı.
8 Nisan 1990 genel seçimlerinde bağımsız milletvekili seçildi ve meclise gidi.
13 Eylül 1991 tarihinde Batı Trakya Türkleri’nin ilk siyasi partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kurdu.
1993 genel seçimlerinde Yunanistan’ın seçim kanunlarında yaptığı adaletsiz değişiklik nedeniyle meclise giremedi.
Dr . Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki azınlığın haklarını hukuken imza altına alan Lozan Barış Antlaşmasının 72. yıl dönümünde 24 Temmuz 1995 tarihinde Gümülcine’nin Susurköy mevkinde şaibeli bir trafik kazasında aracına traktör çarpması sonucunda yaşamını yitirdi. Kazanın üzerinden geçen 26 yılda ailenin ve Türk toplumunun tüm taleplerine rağmen yaşanan kazaya dair ciddi bir soruşturma yapılmadı. 2015 yılında Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Merkezi’ne yapılan bir saldırıda kazanın gerçekleştiği aracın kimliği belirsiz kişilerce çalınması nedeniyle de teknik bir soruşturma yapılabilmesi imkansız hale geldi.
Hem DEP yöneticilerinin hem de Sadık Ahmet’in ailesinin aracın ve hırsızların bulunması için yaptıkları tüm başvurulara sessiz kalan Yunan makamları, 25 yıldır kazanın basit bir traktör çarpması olduğu iddiasında ısrar ediyorlar.