Batı Trakya'da Türk okullarının sorunları devam ediyor

Haberler
Oğuzhan Batur
13 Ocak 2020, 18:34
Oğuzhan Batur
13 Ocak 2020, 18:34

Yunanistan’ın İskeçe kentinde Batı Trakya Türklerinin eğitim gördüğü azınlık okulunun öğrenci fazlalığı sebebiyle ek bina talebi Yunan hükumeti tarafından henüz çözüme kavuşturulmadı.

Batı Trakya Türk azınlığına yönelik yayın organlarından Gündem Gazetesinin haberine göre, azınlık ortaokul ve lisesinin bina sorununun çözüme kavuşmaması nedeniyle, öğrenciler yılbaşı tatili sonrasında da vardiyalı eğitime devam etmek zorunda kalıyor. Eğitim yılı başında vardiyalı eğitime karşı yapılan ve yeni okul binası talebinin de dile getirildiği boykotun devam ettiği dönemde verilen sözler yerine getirilmedi.

PREFABRİK SINIFLARLA SORUNA ÇARE BULMAYA ÇALIŞILIYOR

Vardiyalı eğitime geçilmemesi için yetkililerden talep edilen prefabrik sınıflarla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılmadı. Üç aydan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen soruna çare olabilecek prefabrik sınıf konusunda bir ilerlemenin olmaması akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor.

TATİL BİTTİ, SORUNLAR DEVAM EDİYOR

2019 – 2020 eğitim yılı başında öğrenci sayısının artması nedeniyle ana bina ve üç yıl önce hizmete giren ek binanın yetersiz gelmesiyle ortaöğretim müdürlüğü, İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde, sabah ve öğleden sonra olmak üzere vardiyalı eğitim uygulamasının başlatılması kararlaştırmıştı. Söz konusu karara tepki gösteren öğrenci velileri eğitim yılının ilk gününden itibaren dersleri boykot etme kararı almıştı. Boykot iki hafta devam etmiş ve 23 Eylül 2019 Pazartesi günü 2 binin üzerinde soydaş Batı Trakya Türkünün katılımıyla protesto yürüyüşü yapılmıştı.

Prefabrik sınıfların yılbaşı tatiline kadar okula getirilebileceği ve tatil sonrası vardiyalı eğitimin sona ereceği yönünde bazı yetkililerin verdiği sözler yerine getirilmedi. Tatil sonrası ilk ders günü olan 8 Ocak 2020 Çarşamba günü öğrenciler, vardiyalı eğitime devam etti. 730 öğrencinin eğitim sorunu karşısında bakanlığın ve yetkililerin duyarsız kalması velilerin tepkisine neden oluyor. Gerek bina sorununun tümüyle çözüme kavuşturulması, gerekse vardiyalı eğitime geçici çözüm getirilmesi talebine yanıt verilmemesi öğrenci ve velilerin mağduriyetinin devam etmesine neden oldu.