Batı Trakya'da binlerce Türk, eğitim hakları için yürüdü

Haberler
Oğuzhan Batur
23 Eylül 2019, 17:44
Oğuzhan Batur
23 Eylül 2019, 17:44

İskeçe Azınlık-Ortaokulu ve Lisesinde yaşanan yetersiz bina ve derslik sorunu nedeniyle vardiyalı eğitime geçilmek istenmesini boykot eden veliler 23 Eylül 2019 tartihinde İskeçe’de yürüyüş düzenledi.

Millet Gazetesi’nin haberine göre yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı yürüyüşte atılan sloganlar ve açılan pankartlarla hükümetten yaşanan soruna çare bulunması talep edildi.

Toplam 77 mezun veren İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesine 161 kayıt olunca okul idaresi 3 şubeyi öğlenci yapmak suretiyle vardiyalı eğitime geçmek istedi. Yıllardır yetersiz bina ve derslik sorununun yaşandığı İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde geçici çözümler çare olmayınca velilerin ve tüm azınlığın tepkisine neden oldu.

Okul velileri okulların açıldığı ilk günden beri okulun önünde boykot yaparak okulu kapalı tutuyor. Yaklaşık 10 günden beri yerel makamlar soruna çare bulamayınca veliler yaptıkları toplantı sonucu yürüyüş kararı aldı.

Alınan karar gereği bugün saat 11.30’da İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi önünden başlayan yürüyüş İskeçe şehir meydanında, oradan da valilik binası önüne kadar devam etti. Velilerin ve öğrencilerin başını çektiği yürüyüşe yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

İskeçe Milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Deli Hüseyin, Eyalet Meclis Üyesi Rıdvan Kurak, İskeçe ve Mustafçova Belediyesinden Başkan Yardımcıları, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, İskeçe Türk Birlği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Çınar Derneği Başkanı Cengiz Ömer, okul müdürü, öğretmenleri ve kalabalık bir soydaş topluluğu yürüyüşe katılarak destek verdi.