Başpiskopos Kliment açlık grevi başlattı

10 Aralık 2019, 16:30

Ukrayna Ortodoks Kilisesi Kırım ve Simferopol (Akmescit) Başpiskoposu Kliment, Kıyiv’de Bakanlık Kurulu binası önünde süresiz açlık grevini başlattı.

Bakanlar Kurulu binası önüne, “Kırım’daki Ukraynalıların dini haklarını sağlayın” yazılı pankartla çıkan Kliment, yaptığı açıklamada, “Kıyiv’e geldim, artık kaybedecek hiçbir şeyim yok. Resmi olarak bugünden itibaren süresiz açlık grevini başlattığımı duyuruyorum. Bakanlar Kurulu, Kırım’daki dini özgürlükleri koruma ve Ukrayna Ortodoks Kilisesine bağlı Kırım Piskoposluğunun din adamlarının güvenliğini sağlama konusunu çözene, ayrıca kilise mülkünü korunmasını sağlayana kadar açlık grevime devam edeceğim. Kilise mülkü altında sadece binayı kastetmiyorum, buna bugün modern kutsal sanat parçaları olarak görülebilecek ikonlar da dahil. Bunlar ulusal kültür değerine sahip tarihi eşyalar.” dedi.

Başpiskopos, sadece talepleri yerine getirilirse açlık grevine son vereceğini belirtti.

Kliment, “Taleplerim; Ukrayna Başbakanı ile görüşme, Bakanlar Kurulunun beş yıldır çözemediği meselenin çözülme süresinin belirlenmesi… Bunlar bir hafta içinde yerine getirilirlerse güzel, getirilmezse o zaman Kıyiv’den Kırım’a ya Bakanlar Kurulu kararıyla ya da tabutta döneceğim.” ifadeleri kullandı.


açlık grevi
Bakanlar Kurulu
Kliment
Ukrayna
Bunlara da bakın: