“Baskınlar, Kırım’ın Ukrayna’ya dönmesini bekleyenlere yönelik sindirme eylemidir”

Haberler
Ömer Kaya
27 Mart 2019, 13:34
Ömer Kaya
27 Mart 2019, 13:34

Ukrayna Parlamento Başkan Yardımcısı İrina Geraşçenko, Rus işgali altında bulunan Kırım’da en az 25 Kırım Tatarının evine işgalciler tarafından düzenlenen baskınların, Kırım’ın Ukrayna’ya dönüşünü bekleyenlere yönelik korkutma eylemi olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili facebook sayfasında açıklamada bulunan Geraşçenko, “Ukrayna’daki seçimler arifesinde Kırım Tatarlarının evlerinin önünde yapılan bu güç gösterisi, Kırım’ın Ukrayna’ya dönmesini bekleyenlere yönelik korkutma eylemidir. Donbas’ta işgalciler ateş açıyor ve öldürüyor. Kırım’da şeref ve Ukrayna yanlısı tutuma sahip olanlar tutuklanıyor. Terör, aşağılama, işkence ve baskı: FSB taktiği.” ifadelerini kullandı.

Seçim yarışı sırasında birçok insanın Kırım ve Donbas meselelerini unuttuğunu kaydeden Geraşçenko, uluslararası platformalrda Kırım’ın işgalden kurtarılması meselesini etkinleştirmek gerektiğini ifade etti.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Aramalardan sonra en az 10 Kırım Tatarının alıkonulduğu biliniyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da bugün işgalci güçler tarafından en az 25 Kırım Tatarının evine düzenlenen baskınları, Rus işgalcilerin bir günde yaptığı en büyük insan hakları ihlali eylemi olarak nitelendirdi.