Baskılara kayıtsız kalmamaya devam ediyorlar: Moskova'da siyasi tutsaklara destek eylemi

Güncel
Anife Bilal
01 Mayıs 2019, 16:12
Anife Bilal
01 Mayıs 2019, 16:12

Moskova’da eylem düzenleyen aktivistler Kremlin yönetiminden, siyasi güdümlü davalar çerçevesinde Rus hapislerine atılan Ukraynalı ve Kırım Tatar aktivistlerin serbest bırakılmasını talep etti.

İşgal altındaki Kırım’da, insan hak ve özgürlükleri ihlallerine dair Rus toplumunu bilgilendirmek amacıyla eylemler düzenleyen  “Strateji-18” girişimi aktivistleri Moskova’da tek kişilik eylemler düzenleyerek Rusya ve işgal edilen Kırım’daki hapishanelerinde yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmaya çağırdı.

Açıklama yapan aktivist Vera Lavreşina, “Siyasi tutsakların sayısı o kadar arttı ki, herkesin ismini dile getirmek mümkün değil. Bu insanların çoğu “aşırıcılık” ve “terörizm” ile suçlanıyor. Tabi ki normal insanlar bu suçlamaların aslında düzmece olduğunu anlıyor ve galiba FSB özellikle en düzgün insanları parmaklıklar arkasına gönderiyor. Her gün kolluk  kuvvetleri baskın düzenleyerek yeni birilerini tutukluyor. Bu insanlar için yapabileceğimiz tek şey, defalarca onların suçsuz olduğunu söylemek ve serbest bırakılmasını talep etmek.” ifadelerinde bulundu.

Стратегия – 30.День политзека. Москва.Пятницкая ул. и Большая Ордынка. Свободу узникам путинского ГУЛАГа.

Опубліковано Верою Лаврешиною Вівторок, 30 квітня 2019 р.

Washington merkezli Perseus Stategies hukuk firması tarafından yayımlanan rapora göre Rus yönetimince siyasi tutsak olarak alıkonulan kişilerin sayısı 236’ya çıktı. Bu sayıya işgal altındaki Kırım’da bulunan siyasi mahkumların da dahil olduğu belirtildi.