Baskılara dayanamayan Lukaşenko'nun rakibi Tsihanouskaya, ülkeden çıkış yaptı

Haberler
Anife Bilal
11 Ağustos 2020, 09:59
Anife Bilal
11 Ağustos 2020, 09:59

Belarus’ta 26 yıldır devlet başkanlığı görevini yürüten ve seçimlerde yeniden adaylığını koyan Aleksandr Lukaşenko’nun ana rakibi Svyatlana Tsihanouskaya’nın Belarus’tan çıkış yaparak Litvanya’ya gittiği bildirildi.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Tsihanouskaya güvende, Litvanya’da” diye bildirdi.

SEÇİM KOMİSYONUNDA ALIKONULMUŞTU

Daha önce Tsihanouskaya’nın Sözcüsü Hanna Krasulina, muhalif aday Tikhanovskaya’nın Pazartesi günü Belarus Merkezi Seçim Komisyonuna, oyların yeniden sayılması talebiyle bir dilekçe verdiğini ve Seçim Komisyonu binasında birkaç saat alıkonulduğunu aktarmıştı. Sözcü Krasulina, akşam saatlerinde binadan ayrılabilen
Tikhanovskaya ‘nın “Bir karar aldım” dediğini açıklamıştı.

İlgili haber: Ukrayna, Litvanya ve Polonya’dan Belarus’a vatandaşlara karşı güç kullanmama çağrısı

Krasulina, bu sözlerin ardından muhalif adayın yanlarından ayrıldığını belirterek, nereye gittiğini ve aldığı kararın ne olduğunu bilmediklerini ifade etti.

MUHALİF ADAY TSİHANOVSKAYA

İngilizce öğretmeni ve çevirmen 37 yaşındaki Svyatlana Tsihanouskaya, eşi Sergey Tikhanovski’nin tutuklanmasından ve seçimlere girmesinin engellenmesinin ardından siyasete atılarak devlet başkanlığı seçimlerinde aday oldu.

LUKAŞENKO SEÇİMLERİ BİR KERE DAHA KAZANDI

Resmi açıklamada, Lukaşenko’nun oyların yaklaşık yüzde 80’ini alarak yeniden seçildiği duyuruldu. Tsihanouskaya’nın oy oranı ise yüzde 10 civarında açıklandı. Ancak Tsihanouskaya, seçim sonuçlarını kabul etmediğini duyurdu.

Belarus’ta seçimler, yabancı gözlemciler tarafından 1995 yılından bu yana adil ve özgür olarak nitelendirilmiyor.