Baskılar yıldıramadı: Yakut Şaman Gabışev yeniden yürüyüş ilan etti

13 Ocak 2020, 23:00

Yakut Şaman Aleksandr Gabışev, “Putin’in kötü ruhunu Kremlin’den kovmak için” Yakutistan’dan Moskova’ya yeniden yürüyüşe başlayacağını duyurdu. Şaman Gabışev, basına yaptığı açıklamada Putin’in bir şeytan olduğunu söyledi.

“YÜRÜYÜŞ MART AYINDA BAŞLAYACAK”

Yakut Şaman Gabışev, taraftarlarıyla birlikte Rusya’nın başkenti Moskova istikametine yürüyüşünün, bu yılın mart ayında başlayacağını bildirdi. Gabışev, mahkeme kararlarına rağmen yürüyüşünü gerçekleştireceğini duyurdu. 

“SADECE TANRI’YA İTAAT EDİYORUM”

Konuyla ilgili video açıklamasında Gabışev “Sadece Tanrı’ya itaat ediyorum. O Mart dese, Mart olacaktır.” dedi. 

Yakut Şaman Gabışev, bir süre psikiyatri servisinde kalmış ve Rusya’nın baskılarına maruz kalmıştı. Serbest kalan Gabışev, yürüyüşe yeniden başlayacağını bildirdi. Aynı zamanda, Gabışev tüm taraftarlarını Yakutsk’ta toplayacağını ifade etti.  

YAKUT ŞAMAN ÖNCE KAÇIRILMIŞ SONRA DA PSİKİYATRİ SERVİSİNE KAPATILMIŞTI

Bilindiği üzere, altı ay önce Yakutsk’tan Moskova’ya doğru 2021 yılında Vladimir Putin’in “kötü ruhunu Kremlin’den kovmak” için yürümeye başlayan Şaman Aleksandr Gabışev, 19 Eylül 2019 gecesi Buryatya ve İrkutsk bölgeler sınırında kaçırılmıştı.

Daha sonra, Gabışev’in gözaltına alınarak, psikiyatri servisine sevk edildiği öğrenildi.

21 Eylül 2019 tarihinde ise Gabışev aleyhinde “aşırıcılık faaliyetleri çağrısında bulunması” şüphesiyle dava açıldığı bildirilmişti.

aleksandr gabışev
yakut şamanı
yürüyüş
Bunlara da bakın: