Baskılar yıldıramadı: Kırım Dayanışması teşkilatı bir araya geldi

Haberler
Anife Bilal
28 Nisan 2019, 19:19
Anife Bilal
28 Nisan 2019, 19:19

Rus işgali altında bulunan Kırım’da siyasi tutukluların, kaçırılanların ve kaybolanların ailelerine yardım amacıyla faaliyet gösteren Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı 28 Nisan 2018 tarihinde yeni bir toplantı düzenledi.

Toplantının moderatörü, siyasi tutuklu Kırım Tatarı Remzi Memetov’un oğlu Dilâver Memetov, yaptığı açılış konuşmasında, “Kırım Dayanışması’nın sıradaki toplantısına katılan ve her gün karşımıza çıkan adaletsizliğe boyun eğmeyen herkesi selamlıyorum.” ifadelerinde bulundu.

⚡ФОТОРЕПОРТАЖ ВСТРЕЧИ ОБЩЕСТВЕННОГО ОБЪЕДИНЕНИЯ «КРЫМСКАЯ СОЛИДАРНОСТЬ»28.04.2019

Опубліковано Крымская солидарность Неділя, 28 квітня 2019 р.

Toplantıda avukatlar Emil Kurbedinov, Edem Semedlyayev, Ayder Azamatov ve İslam Velilayev siyasi tutukluların son durumları hakkında bilgi verdi, onlara yönelik baskıları, ihlalleri ve bunlara karşı verdikleri şikayetleri anlattılar.

Kırım Tatar aktivist Mustafa Seydaliyev, Kırım’dan Ukrayna’nın ana kısmına çıkış yaparken “Kalançak” kontrol noktasında işgalcilerce alıkonulan Kırım Tatarı Raim Ayvazov hakkında bilgi verdi.

“BİRLİĞİMİZİ YOK ETMEK İSTİYORLAR”

Mustafa Seydaliyev yaptığı konuşmada, “Biz devamlı olarak aramalara ve mahkemelere gidiyoruz, babasız kalan çocuklara, ailelere destek veriyoruz. Birliğimizi gösteriyoruz. Birliğimizi yok edinceye kadar, halkımıza baskı uygulanmaya devam edecek. Halkımızın iradesini kırmaya çalışıyorlar, ama bunu başaramayacaklar… Doğru yönde ilerlediğimizi biliyoruz ve tüm bunların bir gün biteceğine inanıyoruz.” diye kaydetti.

“OĞLUMUN TERÖRİST OLMADIĞINI DUYURMAK İÇİN EYLEME ÇIKTIM”

Kırım’da 27 Mart’ta yapılan baskınlar sonucu işgalci güçler tarafından rehin alınan 23 Kırım Tatarından biri olan fizik öğretmeni ve aktivist Ruslan Süleymanov’un 70 yaşındaki annesi Zera Süleymanova da toplantıda konuşma yaptı. Konuşmasında siyasi tutsaklara destek veren herkese teşekkür eden Zera Hanım tek kişilik eylem düzenleme nedenini anlattı.

Baskından sonra avukatlardan haber gelene kadar iki gündür oğlundan haber alamadığını anlatan Zera Süleymanova, “Bu adaletsizliğe dayanamayarak 5 Nisan 2019 tarihinde, bir sene önce oğlumun “1944’te sürgün ettiler, bugün hapse atıyorlar” yazılı pankartla eylem düzenlediği yerde tek kişilik eylem yapmaya karar verdim… Tek kişilik eylem düzenleyerek dünyaya oğlumun terörist olmadığını duyurmak istedim. O her zaman yardım eli uzatmaya hazır olan, terbiyeli ve nazik bir insan.” diye konuştu.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Bavurçi (Kamenka) semtinde ve Mamak (Stroganovka) köyünde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart 2019 tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart 2019 tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

30 Mart 2019 tarihinde ise işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğu bildirdi.

Bununla birlikte 17 Nisan 2019’da Kalançak kontrol noktasında alıkonulan ve daha sonra tutuklanan Kırım Tatar Raim Ayvazov’un davasının da 27 Mart 2019 tarihinde alıkonulan Kırım Tatarlarına karşı açılan dava kapsamına dahil edildi.