Baskı, tehdit, darp, hapis: İşgalciler Kırım'da basını susturmaya çalışıyor

02 Kasım 2019, 17:50

Kırım’ın işgalinin beş yılı içerisinde insan hakları savunucuları gazetecilere karşı 300’ü aşkın baskı, tehdit, mülke el koyma, arama, fiziksel saldırı, yasa dışı tutuklama vakası kaydetti.

Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele Uluslararası Günü vesilesiyle açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, “Ukrayna ve dünya toplumuna geçici olarak işgal altında bulunan Kırım’daki bağımsız gazetecilerin zor şartlarını hatırlatıyoruz” ifadelerinde bulundu.

KIRIM’DAKİ GERÇEKLERİ DUYURANLAR TEHDİT ALTINDA

Temsilcilik, aralarında yurttaş ve profesyonel gazeteciler Nariman Memedeminov, Server Mustafayev, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov, Rustam Şeyhaliyev’in de bulunduğu toplamda 90 Kırımlının Kırım ve Rusya’daki hapislerde düzmece davalar kapsamında alıkonulduğunun altını çizdi.

Açıklamada, “Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele kampanyasına katılarak Rusya Federasyonu’ndan siyasi tutsakları serbest bırakma ve Kırım’da ifade özgürlüğüne saldırıların durdurulmasını talep etme konusunda uluslararası toplumuna çağrıda bulunuyoruz” denildi.

Rus baskı mekanizmasının Kırım’da yurttaş gazetecileri ve baskıları duyurmaya çalışan sivilleri hedef aldığı biliniyor.

Basın Özgürlüğü
basına saldırı
Kırım
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Rus işgali
Bunlara da bakın: