Başkent Kıyiv'de Kurban Bayramı kutlandı

Güncel
Anife Bilal
23 Temmuz 2021, 16:45
Anife Bilal
23 Temmuz 2021, 16:45

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Müslümanları Birliği, Kırım Müslümanları Dini İdaresi Müftülüğü ve Ukrayna Müslüman Kadınları Derneği tarafından Kurban Bayramı kutlamaları düzenlendi. Kutlama etkinliği sırasında spor ve bilgi yarışmaları yapıldı, kermes düzenlendi ve hafızlara ödüller dağıtıldı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kyiv) VDNH Parkı’nda (Ukrayna Fuar Merkezi) 22 Temmuz 2021’de Kurban Bayramı vesilesiyle kutlama etkinliği yapıldı. Etkinlik, Ukrayna Müslümanları Birliği, Kırım Müslümanları Dini İdaresi Müftülüğü ve Ukrayna Müslüman Kadınları Derneği tarafından organize edildi. Kırım Haber Ajansının muhabirinin aktardığına göre, kutlama etkinliği çerçevesinde kermes, spor ve bilgi yarışmaları düzenlendi, hafız ve çocuklara hediyeler dağıtıldı, misafirlere kurban etinden yapılan yemekler ikram edildi.

BAŞKENT KIYİV’DE KURBAN BAYRAMI KUTLAMASI YAPILDI

Etkinliğin moderatörü Kırım Tatar gazeteci Seytumer Seytumerov, açılış konuşmasını yaparak yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle geçen sene bayram etkinliklerinin düzenlenmediğini hatırlattı. Seytumerov, “Bu sene Allah’ın yardımıyla Kurban Bayramı kutlama etkinliğini organize etmeye başardık” dedi. Açılış konuşmasından sonra hafız Abdurahman Asanov, Kur’an-ı Kerim’in 22. suresi olan Hac Suresi’ni tilavet etti.

Etkinlikte konuşan Ukrayna Müslümanları Birliği İmamı Süleyman Hayrullayev, Kurban Bayram’ın önemini vurgulayarak, “Bu bayram, Allah ve Resulünün bize emrettiği cömertliği sembolize eder. Bu Bayramda sevinin, sevdiklerinizi sevindirin. Bayramınız Hayırlı olsun” dedi.

Kırım Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Ayder Rüstemov, Kırım’ın işgalden kurtarılması, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması ve Kremlin yönetimi tarafından esir alınanların yakın zamanda serbest bırakılması için dua okudu. Rüstemov, “Sevdiklerimiz her zaman yanımızda olsun. Dualarımız kabul edilsin” ifadelerini kullandı.

Kutlama etkinliğine katılan Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seythalilev, etkinliğe katılan herkesin bayramını kutlayarak, “Kurban kesme, birbirimize yardım etme imkanımız olduğu için Allah’a şükrediyorum. Fakat birçok kardeşimizin şu an yakınlarının yanında bulunamadığını unutmamalıyız. Bu yüzden Kırım’ı olabildiğince kısa süre içinde işgalden kurtarmaya çalışıyoruz.” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kurban Bayram’ın özel bir bayram olduğunu belirtirken, “Son sekiz sene içinde çoğumuz Kırım’ın dışına itildi. Ama Allah’ın yardımıyla gelecek bayramlarımızı anavatanımızda kutlayacağız. Kırım Tatar Milli Meclisi adına herkesin Kurban Bayramını kutluyorum!” dedi.

Açılış konuşmalarından sonra çeşitli yarışmalar düzenlendi. Kutlama etkinliklere katılanlara kurban etinden hazırlanan yemek ikram edildi.