Basın Özgürlüğü Koalisyonu Rusya’yı Kırım’da alıkonulan gazetecileri serbest bırakmaya çağırdı

Haberler
E. K.
27 Ağustos 2021, 00:16
E. K.
27 Ağustos 2021, 00:16

Medya Özgürlüğü Koalisyonu, Rus işgali altındaki Kırım’da basın özgürlüğü durumunun kötüleşmesinden endişe duyduğunu ifade ederken, Rusya’dan alıkonulan gazetecileri serbest bırakmaya çağırdı.

Medya özgürlüğünün korunmasını ve gazetecilerin güvenliğini güçlendirmede iş birliğini geliştirmek için 2019 yılında kurulmuş gayrı resmi bir ülkeler birliği olan Medya Özgürlüğü Koalisyonu, Rusya’dan, işgal altındaki Kırım’da yasa dışı şekilde alıkoyduğu tüm gazetecileri serbest bırakmaya çağırdı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna dahil 21 ülkenin imzasının yer aldığı ve bugün yayımlanan açıklamada, işgal altındaki Kırım’da medya özgürlüğü durumunun kötüye gitmesi ve Rusya Federasyonu tarafından gazetecilere yönelik devam eden baskı, şiddet ve kovuşturmadan duyulan derin endişe ifade edildi.

İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİN İHLALLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

“İnsan hakları savunucuları ve bağımsız gazeteciler, mevcut risklere bakmaksızın insan hakları ve temel özgürlüklerin sürekli ihlallerine dikkat çekmeye devam ediyorlar.” ifadesine yer verilen açıklamada, Rusya’ya, Rus işgalciler tarafından alıkonulan ve kendisine işkence uygulanan Krım.Realii haber ajansı serbest muhabiri Vladıslav Yesıpenko ile Rusya ve kırım’daki hapishaelerde tutulmaya devam eden Kırım Tatar yurttaş gazeteciler Server Mustafayev, Timur İbragimov, Marlen Asanov, Seyran Saliyev, Remzi bekirov, Ruslan Süleymanov, Osman Arifmemetov, Rüstem Şeyhaliyev ve Amet Süleymanov’u serbest bırakmaya çağırdı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rusya Federasyonu’nu, Vladıslav Yesıpenko’yu ve haksız yere gözaltına alınan tüm gazetecileri derhal serbest bırakmaya ve gazetecilerin zulüm, keyfi hapis, şiddet ve zorla kaybetme korkusu olmadan mesleklerini sürdürmelerine izin vermeye çağırıyoruz.

Ayrıca, Rusya’nın bağımsız medyayı etkin bir şekilde yeraltına iten veya onları yarımadayı tamamen terk etmeye zorlayan sürekli baskı ve yıldırma yoluyla yarımadadaki bağımsız medyayı bastırma eylemlerinden de endişe duyuyoruz.

Uluslararası toplumla birlikte, Rusya Federasyonu’nun Kırım’da medya özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik eylemlerini ele almaya devam edeceğiz. Ayrıca, Kırım sakinlerinin karşılaştığı bilgi arama, alma ve yayıma özgürlüğü de dahil olmak üzere ifade ve düşünce özgürlüğü üzerindeki sürekli ve sistematik kısıtlamalara dikkat çekiyoruz. Bu, Kırım Platformu’nun ele almayı amaçladığı konulardan biridir.”

Açıklamayı imzalayan ülkeler: Avusturya, Bulgaristan, Birleşik Krallık, Danimarka, Estonya, İzlanda, Kosta Rika, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Almanya, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Slovakya, Slovenya, ABD, Ukrayna, Finlandiya, Fransa, Çek Cumhuriyeti.

MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ KOALİSYONU

Ukrayna, medya özgürlüğünün korunmasını ve gazetecilerin güvenliğini güçlendirmede iş birliğini geliştirmek için 2019 yılında kurulmuş gayrı resmi bir ülkeler birliği olan Medya Özgürlüğü Koalisyonu’na 2019 yılında, üye ülkelerinin bir araya geldiği Londra’daki açılış toplantısında katıldı. Koalisyonun 49 üyesi bulunuyor.