Başbakan Şmıgal: Rusya, 9 Mayıs'ta resmi olarak Ukrayna'ya savaş ilan edebilir

Güncel
Anife Bilal
06 Mayıs 2022, 17:21
Anife Bilal
06 Mayıs 2022, 17:21

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, Rusya’nın 9 Mayıs’ta resmi olarak Ukrayna’ya geniş çaplı savaş ilan etmeye hazırlandığını ifade etti. Bu bilginin Ukrayna’ya ortak ülkelerin istihbarat servisleri tarafından sağlandığı öğrenildi.

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, bugün yaptığı açıklamada Rusya’nın yakın zamanda Ukrayna’ya karşı savaş ilan etmeye hazırlandığını duyurdu. Şu anda Kremlin yönetimi, Ukrayna’daki işgal girişimi ve saldırılarını “savaş” olarak adlandırmaktan kaçınıyor. İşgalci Rusya, işlediği savaş suçlarını, işgal girişimi ve vahşi saldırıları güya “özel operasyon” adı altında yürüttüğünü ileri sürüyor.

Varşova’ya düzenlediği ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Şmıgal, “Ortak ülkelerin istihbarat verilerine göre Rusya, 9 Mayıs’ta savaş ilan etmeyi planlıyor… Bu konu Rusya’nın üst düzey yönetim düzeyinde konuşuluyor. Tekrar söylüyorum bu yabancı ülkelerin istihbarat verileri. Ama bu gerçekleşecek mi bakacağız.” değerlendirmesini yaptı.

“UKRAYNA, ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN SAVAŞMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Ukrayna’nın zafer kazanana kadar mücadele edeceğini vurgulayan Başbakan, “Ukrayna özgürlüğünü, topraklarını, egemenliği ve insanları için savaşmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Resmi savaş ilan etmesi durumunda Kremlin yönetiminin, ülke genelinde sıkıyönetim ilan ederek genel seferberlik başlatabileceği gelen iddialar arasında.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 5 Mayıs’a kadar, 24 bin asker ve 250’ye yakın savaş uçağı kaybetti. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.