Bariyev: Kırım Tatar Bayrağı, Kırım için yapılan mücadelenin bir sembolü oldu

Haberler
Anife Bilal
26 Haziran 2020, 15:43
Anife Bilal
26 Haziran 2020, 15:43

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Eskender Bariyev,  Kırım Tatar Bayrağının, Kırım için yapılan mücadelenin sembolü haline geldiğini ifade etti.

İŞGALE KARŞI DURUŞUN SEMBOLÜ

Kırım Haber Ajansının (QHA) yayınladığı “İşgal Hakkında Sansürsüz: Kırım Haber Ajansında Webcast” isimli programa konuk olarak katılan Bariyev, Kırım Tatar bayrağının tüm Ukrayna için Kırım’ın işgalden kurtarılması için verilen mücadelenin sembolüne dönüştüğünü belirtti.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNE UYULACAK

Kıyiv’de Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla yapılacak etkinlikler hakkında konuşan Bariyev, “Karantina çerçevesinde alınan önleyici tedbirlere uyacağız; maskeler dağıtılacak ve sosyal mesafe korunacak.” dedi.

Bununla birlikte Bariyev, Kıyiv sokaklarında Ukrayna bayraklarıyla birlikte 650 Kırım Tatar bayrağının dalgalanacağını belirtti.

“KIRIM’DAKİ SOYDAŞLARIMIZ DESTEĞİMİZİ BEKLİYOR”

Kıyiv’de yaşayan herkesi etkinliklere katılmaya davet eden Bariyev, “Kırım’daki soydaşlarımız desteğimizi bekliyor.” diye vurguladı.

KIRIM’DA DA KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ KUTLANACAK

Kremlin kontrolündeki yönetimin baskılarına rağmen, işgal edilen Kırım’da da Kırım Tatar Bayrak Günü’nün kutlanacağını belirten KTMM üyesi, “Kırım’da çifte standartların uygulandığını anlıyoruz. Bir taraftan sözde yönetim askeri yürüyüşler düzenliyor, diğer taraftan ise Bayrak Günü öncesinde Kırım Tatar aktivistlere ‘uyarı mektupları’ gönderiyor.” ifadelerini kullandı.

Daha önce, Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov, işgalci güçlerin Kırım Tatar Bayrak Günü öncesinde kendisine uyarı mektubu getirdiklerini bildirmişti.

İLGİLİ HABER: İşgalciler Kırım Tatarlarına “uyarı kağıdı” dağıtmaya devam ediyor

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.