Barış Pınarı Harekatına karşı olan İran, Soçi Mutabakatını destekledi

23 Ekim 2019, 15:47

İran Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Rusya arasında yapılan Soçi Mutabakatını desteklediklerini belirtti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, yapılan mutabakat ile ilgili değerlendirmeleri internet sitesinden yazılı bir açıklama ile gerçekleştirdi.

Musevi açıklamada yapılan anlaşmanın huzur ve istikrarı sağlamak adına bir adım olarak gördüğünü belirterek, “İran, toprak bütünlüğü, ulusal hakimiyeti güçlendirmek, bölgeye huzur ve istikrarın gelmesi adına her türlü girişimi memnuniyetle karşılamaktadır. Bu yönüyle kuzey Suriye’deki çatışmaları sonlandırmak için Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında varılan anlaşmayı istikrar ve huzurun sağlanması için atılan olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz.” ifadelerini kaydetti.

ADANA MUTABAKATI EKSENİNDE ŞAM İLE DİYALOGA YARDIM TEKLİFİ

Söz konusu mutabakatın, Türkiye’nin endişelerini gidermesini ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ile ulusal hakimiyetini güçlendirmesini sağlamasını ümit ettiklerini dile getiren Musevi, endişelerin giderilmesi için Adana Mutabakatı ekseninde Ankara ile Şam arasında diyalog için yardımcı olabileceklerini belirtti. ABD güçlerinin bölgeden çekilmesinin bölgenin güvenlik ve huzuruna katkı sağlayacağını ifade eden Musevi, “Astana sürecinde Suriye’de barış ve güvenliği sağlayacak Anayasa Hazırlama Komitesi yakında gerçekleştirilecektir.” şeklinde kaydetti.

RUHANİ BARIŞ PINARI HAREKATI’NI DESTEKLEMEDİĞİNİ BELİRTMİŞTİ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik düzenlediği Barış Pınarı Askeri Harekatına ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye hükümetinin güney sınırlarıyla ilgili endişeleri var ve endişelenmekte haklıdır. Türkiye’nin güvenlik endişeleri giderilmelidir. Fakat bunun için doğru yol seçilmelidir. Türkiye kararını yeniden gözden geçirmeli, çünkü perde arkasında varılan anlaşmalar bölgenin hayrına değil. Asıl sorunumuz Fırat’ın doğusu değil İdlib’tir.”

BARIŞ PINARI HAREKATI
İran
Bunlara da bakın: