Barış Pınarı Harekatında, 765 terörist etkisiz hale getirildi

21 Ekim 2019, 18:57

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Tanıtım Subayı Yarbay Nadide Şebnem Aktop, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Barış Pınarı Harekatıyla ilgili bilgi verdi ve Barış Pınarı Harekâtı’nda 765 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 111 yerleşim merkezi ile 1500 kilometrekarelik alanın kontrol altına alındığını duyurdu.

Yarbay Aktop, 9 Ekim’de Barış Pınarı Harekâtının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, DEAŞ/PKK-KCK/PYD-YPG terör örgütleri başta olmak üzere, Türkiye’ye yönelen her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmek, bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak ve güvenli bölge oluşturarak Suriyeli vatandaşların evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamak için başladığını hatırlattı.

765 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Yarbay Aktop, Harekâtın, Hava Kuvvetleri tarafından belirlenen hedeflerin vurulması ile başladığını, hemen ardından ise Kara Kuvvetlerinin sınır hattına geçmesiyle devam ettiğini kaydederek şunları söyledi:

“Kara ve Hava Kuvvetleri birlikleri arasında yakın koordinasyon iş birliği içinde, 12 Ekim’de Resulayn, 13 Ekim’de Tel Abyad ve meskun mahalleri 3-4 gün gibi kısa bir sürede kontrol altına alınmış, 13 Ekim’de harekatımızın güney sınırını oluşturan M4 karayoluna el atılmıştır. Barış Pınarı Harekâtında 765 terörist etkisiz hale getirilirken, 11 yerleşim merkezi ile 1500 kilometrekarelik alan kontrol altına alınmış, 40 adet mayın ve 180 adet El Yapımı Patlayıcı imha edilmiştir. Ayrıca, kilometrelerce uzunlukta şehri adeta bir ağ gibi sarmalayan tüneller tespit edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. DEAŞ ile mücadele ettiği iddia edilen PKK/PYD/YPG’nin, Tel Abyad’da DEAŞ’lı teröristlerin tutulduğu hapishaneyi boşaltarak DEAŞ’Iı teröristleri serbest bıraktığı, yine Tel Abyad’daki bir hastaneyi yakmak suretiyle kullanılamaz hale getirdiği tespit edilmiştir.”

”TSK ENVANTERİNDE KİMYASAL SİLAH BULUNMUYOR”

Barış Pınarı Harekâtında etkisiz hale getirilen hedeflerin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında olduğu gibi insansız hava aracı (İHA), hava/uydu fotoğrafları ve bölgeden alınan istihbarat bilgiler kapsamında çok hassas bir şekilde belirlendiğini ve sadece teröristler ve teröristlere ait barınak sığınak, mevzii, silah ve araçların hedef alındığını belirten Yarbay Aktop, şöyle konuştu:

“Yurt içi ve yurt dışında sürdürdüğümüz tüm harekâtlarda; sivil/masum insanlar ve çevre, tarihi eserler ve dini kültürel yapılar operasyonların gecikmesi pahasına TSK için dokunulmaz olmuştur. Bundan sonra da dokunulmaz olmaya devam edecektir. Ancak, PKK/YPG ve DEAŞ’lı teröristler TSK’nın sahada gösterdiği başarıya gölge düşürmek maksadıyla sosyal medya üzerinden dezenformasyona yönelik kasıtlı paylaşımlar yaparak ahlaksız iftiralarda bulunmaktadır. Bu iddiaların gerçek olmadığı ortak sağduyu ve titiz bir analiz neticesinde kolaylıkla anlaşılmaktadır. TSK tarafından, kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddialar tamamen gerçek dışıdır. Silahlı Kuvvetler tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalar ile yasaklanan hiçbir mühimmat veya kimyasal silah kullanılmamaktadır. TSK envanterinde kimyasal silah bulunmamaktadır.”

”SİVİLLERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN HİÇBİR ÜLKEDEN GÖRÜLMEYEN HASSASİYET VARDI!”

Bugüne kadar gerçekleştirilen tüm operasyonlarda masum insanların zarar görmemesi için hiçbir ülkenin göstermediği hassasiyetin gösterildiğini vurgulayan Aktop, “Özellikle belirtmek istiyoruz ki, Barış Pınarı Harekâtında Suriye topraklarında harekâttan kaynaklanan sivil zayiat yaşanmamıştır” dedi.

5 ASKER ŞEHİT OLDU

Harekâtta şehit olan ve yaralanan askerlerin ve sivillerin sayısını aktaran Aktop, “Barış Pınarı Harekâtının başlangıcından bugüne kadar toplam 5 kahraman silah arkadaşımız şehitlik mertebesine ulaşmış, 86 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Suriye Milli Ordusu’ndan harekât başlangıcından bugüne kadar 76 personel şehit olmuş, 273 personel yaralanmıştır. Harekat bölgesinden sınırlarımızın içine yapılan roket ve havan atışları sonucunda 20 vatandaşımız şehit olmuş, 187 vatandaşımız yaralanmıştır” şeklinde konuştu.

”1 TEK SİVİL VARSA BİLE ATEŞ ALTINA ALMIYORUZ”

Yarbay, ”120 kilometrelik alanın tamamını kontrol ettiklerini ifade eden güvenlik kaynakları, şu an teröristleri yerlerinin belirlendiğini; ama herhangi bir atış yapılmadığını, bu bölgeden çıkmalarını beklediklerini söyledi. Teröristlerin bölgeyi terk etmek için sivil elbiseler giydiğini belirten güvenlik kaynakları, İHA’larla 23 bin fitten bir ayakkabıyı bile gördüklerini ifade ederek, Sivil bir mahallede, sivil bir elbise giydiyse terörist olsa bile ateş altına almıyoruz.

”OPERASYONUN DURMASI PAHASINA”

Operasyonun durması pahasına, zayiat verme pahasına 1 tek sivil varsa bile ateş altına almıyoruz. Sivil giyinen teröristler takip ediliyor ve üzerinde silah varsa daha sonra etkisiz hale getiriliyor” açıklamasında bulundu.

BARIŞ PINARI HAREKATI
Terörle Mücadele
Bunlara da bakın: