Barış Pınarı Harekatı'nda 180'den fazla terör hedefi vuruldu

10 Ekim 2019, 10:47

Türk Silahlı Kuvvetleri, Barış Pınarı Harekatı kapsamında, terör örgütüne ait hedefleri vurmaya başladı. Bu kapsamda, teröristlere ait sığınak ve mevzilerin de bulunduğu 180’den fazla hedef ateş altına alındı.

Edinilen bilgilere göre, şu ana kadar devam eden operasyonlar kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri ve beraberindeki askeri gruplar tarafından, terör örgütünden temizlenen bölgeler arasında; Kesas, Al Havi, Bir Ashıq, Al-Calab ve Müşrifah köyleri yer aldı.

TERÖR ÖRGÜTÜNE HAVADAN VE KARADAN HAREKÂT

Hava harekatı kapsamında yurdun çeşitli yerlerindeki üs komutanlıklarından havalanan jetler belirlenen hedefleri vurmaya başladı. Havadan erken ihbar ve kontrol uçaklarının eşlik ettiği hava harekatı sırasında tanker uçakları havada hazır bekledi. İHA ve SİHA’ların da görev aldığı ilk hava harekatı boyunca belirlenen 40’tan fazla hedef savaş uçaklarınca imha edildi.

Hava harekatının ardından kara ateş destek vasıtalarıyla teröristlere ait hedefler vurulmaya başlandı. Top ve Çok Namlulu Roketatar Sistemi atışlarıyla Resulayn ve Tel Abyad’daki sığınak, barınak, mevziler ateş altına alındı.

BÖLGEDE SİVİL VE YAPI HASSASİYETİ MEVCUT

Hem harekatın planlanmasında hem de icrasında sivillerin, tarihi, kültürel ve dini yapıların zarar görmemesi için hassasiyet gösterildi.

KOMUTA VE HAREKÂT MERKEZİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Barış Pınarı Harekatı öncesinde Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi’ne geldi.

“BARIŞ PINARI HAREKATI KOORDİNASYON TOPLANTISI”

Söz konusu harekatlar sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında da “Barış Pınarı Harekatı Koordinasyon Toplantısı” yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, MİT Başkanı Hakan Fidan, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Mahir Ünal, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yer aldı.

TSK
Bunlara da bakın: