Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bazı bankaları incelemeye aldı

Ekonomi
Mehmet Berk Yaltırık
24 Mart 2019, 11:33
Mehmet Berk Yaltırık
24 Mart 2019, 11:33

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlana yazılı bir açıklamaya göre müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine ilişkin şikayetler çerçevesinde bazı bankalar hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

Basın açıklamasında, “Son dönemde bazı bankaların müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine dair kurumumuza yoğun şikayetler ulaşmıştır. Konu hakkında kurumumuzca inceleme ve soruşturma başlatılmış olup ilgililer hakkında gerekli idari ve hukuki süreçler yürütülecektir. İletilecek tüm bilgi ve şikayetler kurumumuzca yakından takip edilip değerlendirilecektir.” diye kaydedildi.

Kurumdan ayrıca JP Morgan kurulu hakkında da inceleme başlatıldığı belirtilerek, “22 Mart 2019 tarihinde JP Morgan tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı ve manipülatif içeriği sebebiyle finansal piyasalarda oynaklığa ve özellikle ülkemiz bankalarının itibar ve değer kaybına yol açtığı hususunda kurumumuza iletilen yoğun şikayetler kapsamında adı geçen kurum hakkında inceleme başlatılmış olup, gerekli idari ve hukuki süreç yürütülecektir.” denildi.

Bununla birlikte Sermaye Piyasası Kurulu da (SPK) JP Morgan’ın yayımladığı raporun bankacılık hisseleri ile Borsa İstanbul AŞ’de işlem gören hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına yönelik şikayetler bağlamında inceleme başlattı.