Balköy Kırım Tatar Nakış Sergisi, Kırım Tatar halk dansları eşliğinde sergilendi

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ocak 2022, 17:07
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ocak 2022, 17:07

Ankara Gölbaşı Ballıkpınar Köyü’nde kırsal kalkınmayı hedefleyen Balköy Projesi’nin devamı olarak Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nce yürütülen Kırım Tatar Nakış İşleme Eğitimi Projesi Sergisi, bugün Ankara Armada Alışveriş Merkezi’nde halkın beğenisine sunuldu.

Ankara ilinin Gölbaşı ilçesindeki Ballıkpınar Köyü’nde kırsal kalkınmayı hedefleyen Balköy Projesi’nin devamı olarak Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen Kırım Tatar Nakış İşleme Projesi kapsamında üretilen ürünler, Ankara Armada AVM’de sergilendi. Aynı gün saat 14.30’da Kırım Tatar Dans gösterisi programı da gerçekleştirildi.

Vatandaşlar Balköy Projesi çerçevesinde üretilen geleneksel Kırım Tatar nakış ürünleri vesilesiyle Kırım Tatar kültürü ve sanatı ile tanışma fırsatı buldular. Ayrıca Kırım Derneği Genel Merkezinin halkoyunları ve müzik topluluğu “Cıyın Ansambli” de sergi esnasında geleneksel Kırım Tatar halk danslarını sergiledi. Evelina Kemileva’nın hocalığında Kırım Tatar gençler ve çocuklardan oluşma “Cıyın Ansambli”nin dansları ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Programın sonunda Ballıkpınar Muhtarı Yılmaz Akbay tarafından Cıyın Ansambli oyuncularına hediyeler takdim edildi.

BALKOY PROJESİ SERGİSİNDEN VE CIYIN ANSAMBLİ’NİN DANS GÖSTERİLERİNDEN FOTOĞRAFLAR