Balkanların güncel meseleleri Ankara'da tartışıldı

Güncel
_QHA Ankara
02 Mayıs 2019, 18:25
_QHA Ankara
02 Mayıs 2019, 18:25

Ankara’da Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde Balkanların güncel meseleleri tartışıldı.

TİKA Balkanlar Ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr.Mahmut Çevik, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erhan Tabakoğlu, 23.Dönem Milletvekili ve NATO Asamblesi Türk Grubu Üyesi Tuğgeneral Kürşat Atılgan, Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkan Yardımcısı Sinan Tavukçu ve Dışişleri Bakanlığı Balkanlar Genel Müdürü Sadik Babür Girgin, oturuma konuşmacı olarak katıldı.

HANGİ BAŞLIKLAR ELE ALINDI?

Gazeteci Yazar Alper Tan Moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda, TİKA BADA Başkanı Dr.Mahmut Çevik; Dış politikada Kamu Diplomasisi konusunu işlerken, AB’nin Batı Balkanlar’a Yönelik Bakış Açısını Türk Siyasi Temelleri üzerinde değerlendirdi ve Balkanlar’daki TİKA Projelerinin Balkan Kamu Diplomasisine katkılarını anlattı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi’nin Balkanlar’a yönelik uyguladığı eğitim ve kültür programlarının sunumunu gerçekleştirirken, Tuğgeneral Kürşat Atılgan ise Balkanlarda Güvenlik konusunu işledi.

SDE Başkan Yardımcısı Sinan Tavukçu; Balkanların Stratejik Özelliğinden bahsederken, Dışişleri Bakanlığı Balkanlar Genel Müdürü Büyükelçi Sadik Babur Hizlan, Türk Dış Politikası ölçeğinde değerlendirmelerde bulundu.

PROGRAMA İLGİ YOĞUNDU

Başta Savunma Sanayi Eski Müsteşarı Vahit Erdem, TİKA Eski Başkanı Büyükelçi Umut Arık, Türk ve Yabancı Büyükelçiler, Misyon Şefleri, Üniversitelerin Uluslararası İlişkiler, Siyasal ve Sosyal Bilimler Bölüm öğrencileri, Rumeli’ye Hizmet Eden Sivil Toplum Kuruluşları Yöneticileri , Kamu Kurum Temsilcileri ile yazılı ve görsel medya temsilcilerinin katıldığı toplantıya ilgi yoğundu.

TÜRKİYE’NİN BÖLGE BARIŞI İÇİN ÖNEMİ

Son olarak TİKA BADA Başkanı Dr.Mahmut Çevik, Türkiye’nin güvenliğinin kendisini Türk ve Müslüman hisseden soydaş ve akraba topluluklarının yaşadığı yerlerden başladığını ve bu nedenle milli bünyeden feyz almayan kamu diplomasisinin başarılı olamayacağını belirtti.

Çevik, bugün var olan kamu diplomasimiz için yürüttükleri proje ve programların bölgede yoğun ve başarılı bir şekilde uygulanmasının, Türk tarihinden feyz almasından ileri geldiğini ve Türk Devletinin güçlü olmasından kaynaklandığını, güçlü Türkiye’nin bölge barışı için olmazsa olmaz olduğunu ifade etti.