Balkanlar'ın dev yol projesi görkemli törenle açıldı

Güncel
_QHA Ankara
29 Mayıs 2019, 22:38
_QHA Ankara
29 Mayıs 2019, 22:38

Kosova’nın başkenti Priştine ile Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’ü birbirine bağlayan 65 kilometrelik en yüksek uluslararası standartları içeren otoyol hizmete açıldı. 

Kosova’da önemli altyapı projelerinden birine daha imza atıldı. Kosova’nın başkenti Priştine ile Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’ü birbirine bağlayan otoyol törenle hizmete açıldı. 65 kilometrelik en yüksek uluslararası standartları içeren otoyol 3 buçuk yıl içinde inşa edildi. 

BALKANLARDAKİ EN UZUN VİYADÜĞE SAHİP

ABD – Türkiye ortaklığı “Bechtel – Enka” şirketi tarafından inşa edilen yol, vadinin içinden geçen 6 kilometre uzunluğunda Balkanlar’da en uzun viyadüğe sahip bulunuyor.

Otoyolun açılışı, Kosova, Kuzey Makedonya ve Karadağ’ın üst düzey yetkililerini bir araya getirdi. Otoyolun açılış törenine Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Meclis Başkanı Kadri Veseli, Başbakan Ramush Haradinaj, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Xhaferi (Caferi), Başbakan Zoran Zaev, Karadağ Başbakanı Duşko Markoviç, bakanlar, büyükelçiler, Enka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tara ve diğer davetliler katıldı. 

Kosova milli marşının okunmasıyla başlayan törende konuşan Kosova Altyapı Bakanı Pal Lekaj, hizmete verdikleri otoyolun sadece Kosova şehirleri birbiriyle değil, Kosova ile Kuzey Makedonya’yı ve başkentlerini birbiriyle bağladığını belirtti. 

KOSOVA İLE AVRUPA’YI BİRLEŞTİREN OTOYOLU

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ise otoyolun ülke için büyük önem taşıdığını belirterek, otoyolun, Kosova devletinin muazzam bir projesini teşkil ettiğini, günün bölge içinde önemli bir gün olduğuna işaret etti.

Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli, “Kosova’da her zaman ciddiyet ve iş birliğinden yana olan bir ortak bulabilirsiniz” diyerek, Kosova’nın güçlü bir devlet olduğunu kaydetti. Veseli, Kosova’nın ekonomik kalkınma ve yasa hakimiyetine ağırlık vereceğini de söyledi. 

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ise bu modern eserin sadece Kosova’ya değil, bölgeye de farklı bir görünüm verdiğine dikkat çekerek, otoyolun Kosova’yı Avrupa ile birleştirdiğini söyledi. Birçok zorluklarla karşılaşmalarına rağmen otoyolun yapımının durmadığını belirten Haradinaj, yolu inşa eden Bechtel – Enka ortak şirketine teşekkürlerini iletti. 

ZAEV: OTOYOL İKİ ÜLKE VE BÖLGE ÜLKELERİN KARŞILIKLI GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAYACAK 

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, otoyolun, bölge ülkelerini birbirine bağlayan modern bir yol olduğunu kaydederek, Kuzey Makedonya’nın, Üsküp’ten Kosova sınırına kadar uzayan 120 milyon euro tutarındaki otoyol ihalesini açacaklarını vurguladı. Zaev, otoyolun iki ülke ve bölge ülkeleri arasında ticaret, eğitim, kültür gibi alanların karşılıklı gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti. 

Karadağ Başbakanı Duşko Markoviç, otoyolun inşat malzemesinden oluştuğunu ancak, bu otoyolun, sorumlu bir hükûmet, sorumlu bir devletin vizyon projesi olduğunu kaydetti. Kendi vatandaşlarına yeni imkanlar sağlayan otoyolun, komşu ülkelerle de işbirliğinin daha da gelişmesi imkanlarını sağladığını vurguladı. 

ABD VE TÜRKİYE ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN İYİ BİR ÖRNEĞİ

ABD’nin Priştine Büyükelçisi Philip Kosnett, otoyolun sadece Kosova’ya değil, bölge açısından da önem taşıdığı değerlendirmeleriyle uzlaştığını belirterek, otoyolun yapımını gerçekleştiren ABD ve Türk şirketleri Bechtel ile Enka’nın, ABD ve Türkiye arasındaki iş birliğinin iyi bir örneğini teşkil ettiğini vurguladı. 

Ünlü Arnavut siyasetçisi Arben Xhaferi’nin (Caferi) ismini taşıyan ve 650 milyon Euroya mal olan otoyolun yapımında 10 bin işçi yer aldı.