Balkan ülkeleri Berlin'deki zirvede buluşacak

Güncel
_QHA Ankara
29 Nisan 2019, 20:49
_QHA Ankara
29 Nisan 2019, 20:49

Kosova ve Sırbistan’dan üst düzey siyasi yöneticiler, Berlin’de Batı Balkan ülkeleri zirvesinde bir araya geliyor. Zirve Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Başkanı Emmanuel Macron tarafından yönetilecek.

Resmi olmamasına Zirve, Almanya ve Avrupa Birliğinin Kosova, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve Bosna-Hersek gibi Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliği yolundaki ortak projelerinin gerçekleşmesine destek amacını taşıyor.  Zirveden Priştine ve Belgrat’ın beklentilerine dair diyalogun devam etmesi ihtimali ve Kosova ile Sırbistan arasında tarihi anlaşmaya varılmasıyla ilgili görüşmeler yapılacak.

Almanya’da yapılacak bu zirvede AB’yi Yüksek temsilcisi Federica Mogherini ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Johannes Hahn temsil edecek.

BEKLENTİ BÜYÜK DEĞİL

Priştine ve Belgrat’taki siyasi liderlerin açıklamalarına bakılırsa beklentiler büyük değil. Ancak ne Priştine ne de Belgrat’ta bu süreçte görüşmelerin nihai aşamasında Almanya ya da ABD’nin rolünün büyük olacağı yadsınmıyor.

Kosova’yı Başbakan Ramush Haradinaj ile birlikte zirvede temsil edecek olan Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, zirvede özellikle Kosova ve Sırbistan diyalogun devamına, kapsamlı ve nihai bir anlaşmaya varılmasına vurgu yapacağını bildirdi.

Başbakan Ramush Haradinaj ise Almanya ve Fransa’dan vize serbestisini desteklemelerini ve bu iki ülkenin Kosova-Sırbistan diyalogunda sınırların değişimi konusunun gündeme alınmamasını isteyecek.