Bakü'de Nuri Paşa ve Kafkas İslam Ordusu sergisi açıldı

13 Eylül 2019, 15:31

Kafkas İslam Ordusu komutanı Nuri Paşa ve askerlerinin Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü Ermeni çetelerinden ve Bolşevik birliklerinden kurtarmalarının anısına, Bakü’de sergi açıldı.

Sergi açılışına; Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Askeri Ataşe Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, Yasamal Valisi Aziz Azizov, Azerbaycan Ressamlar İttifakı yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askerler, gaziler ve sanatseverlerden oluşan yoğun bir katılım oldu.

Bakü’ye bağlı Yasamal ilindeki Haydar Aliyev Merkezi’nde düzenlenen serginin açılışından önce, saygı duruşu ile İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı seslendirildi.

Açılış konuşmalarında Büyükelçi Özoral, Kafkas İslam Ordusunun 101 yıl önce Azerbaycan’a Türkiye ve Azerbaycan’ın aynı milletin iki kolu olduğu anlayışıyla geldiğini ifade etti. Özoral, Kafkas İslam Ordusunun Azerbaycan’a gönderildiği dönem Osmanlı’nın 7 düvele karşı ölüm kalım mücadelesi verdiğini hatırlatarak, “Böyle bir dönemde bile Osmanlı, kardeşinin çağrısını cevapsız bırakmadı. Enver Paşa Azerbaycan’ı kurtarmak için kardeşi Nuri Paşa’yı görevlendirdi. 31 Mart 1918’de başlayan katliamların önünü almak için Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan’a geldi.Kafkas İslam Ordusunun Azerbaycan’ı kurtarması ve nihayetinde 15 Eylül 1918’de Bakü’yü ele geçirmesi bugünkü müstakil Azerbaycan’ın temeli oldu. Bu yüzden tarihin en önemli dönüm noktalarından biridir.” ifadelerini kullandı.


Yasamal Valisi Azizov da, Osmanlı Devleti’nin kendisi zor dönemler yaşamasına rağmen Azerbaycan’a yardım için ordu göndermesinin Türkiye ve Azerbaycan’ın “bir millet, iki devlet” olmasının göstergesi olduğunu ifade etti.

Aralarında hem profesyonellerin hem amatör ressamların bulunduğu sergide, Nuri Paşa, Kafkas İslam Ordusu ve Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini konu alan eserler yer aldı.

KAFKAS İSLAM ORDUSU

Kafkas İslam Ordusu, Osmanlı Devleti’nin Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın talimatıyla kuruldu, Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkasya Cephesi’nde savaştı. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ve Dağıstan’ın Osmanlı’dan yardım talep etmesi üzerine Nuri Paşa (Killigil) komutasındaki Kafkas İslam Ordusu, Azerbaycan’a doğru hareket etti.

Gence’ye 25 Mayıs 1918’de ulaşan Kafkas İslam Ordusundaki asker sayısı, Azerbaycan kolordusundan yapılan bin kişilik takviyeyle 12 bine ulaştı. Kafkas İslam Ordusu, güzergahındaki Göyçay, Salyan, Ağsu ve Kürdemir’i de Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerinden temizleyerek 15 Eylül 1918’de Bakü’yü kurtardı.

Kafkas İslam Ordusu, Bakü’nün kurtuluşu için bin 130 şehit verdi. Azerbaycan’ın Bakü, Şeki, Şamahı, Göyçay, Kürdemir, Neftçala ve Guba gibi birçok bölgesinde Kafkas İslam Ordusu şehitlerinin anıt mezarları bulunuyor.

Azerbaycan
Bakü
Kafkas İslam Ordusu
Bunlara da bakın: