Bakü'de muhalefet partilerinin mitingine izin yok: Metrolar durduruldu

19 Ekim 2019, 13:39

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP) tarafından 28 Mayıs Metrosu durağı önünde gerçekleştirilmek istenen eyleme yetkililer tarafından izin verilmedi.

AHCP yetkilileri yetkililerin kararına rağmen 19 Ekim 2019’da saat 15.00’te (Azerbaycan saati ile) mitingi gerçekleştireceklerini duyurdular. Buna karşılık olarak yetkililer 13.00’ten 16.00’ya kadar “28 Mayıs”, “Cafer Cabbarlı” ve “Hatayi” metro istasyonlarının hizmete kapalı olacağı kararını açıkladılar.

CADDELER KAPATILDI, İNTERNET KESİLDİ

AHCP Genel Başkanı Ali Kerimli, eylemin ertelendiği noktasında yalan haberler çıkarıldığını ancak bunlara itimat edilmemesi gerektiğini, saat 15.00’te mitingin gerçekleştirileceğini resmi Twitter hesabından paylaştı.

Ayrıca Sahil ve 28 Mayıs metrosu çevresinde internetin de kesildiği öğrenildi. Miting alanı etrafındaki gazetecilerin tutuklandığına dair de iddialar ortaya atıldı.

Samed Vurgun Parkı bölgesinden de 28 Mayıs metrosu alanına girişin polis barikatları tarafından kapatıldığı öğrenildi. Bakü’nün en önemli caddelerinden olan 28 Mayıs caddesi de tamamen insan ve araç trafiğine kapatılmış durumda.

Azerbaycan
Azerbaycan muhalefeti
Bunlara da bakın: