Bakanlık açıkladı: İlk yurt dışı uçuşları hangi ülkelere olacak?

05 Haziran 2020, 17:42

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeden hangilerine uçak seferlerinin başlatılacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen uçak seferleriyle ilgili gelişmeleri aktardı.
Bakan Karaismailoğlu, 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferlerini başlatmayı planladıklarını açıkladı.

92 ÜLKE İLE İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR: 15 ÜLKE İLE ÖN MUTABAKAT YAPILDI

Bakan Karaismailoğlu, ilk etapta dış hat uçuşlarının karşılıklı açılması ile ilgili 15 ülkeyle ön mutabakat yapıldığını ifade ederek, “Dış hat uçuşları için 92 ülke ile işbirliğimiz devam ediyor. Kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması noktasında görüşüyoruz. Halihazırda dış hat uçuşların karşılıklı açılması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile mutabakat sağladık” dedi.

İLK YURT DIŞI SEFERLERİ BAŞLATILACAK ÜLKELER

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Yurt dışı uçak seferleri ilk olarak KKTC, Bahreyn, Bulgaristan, Katar ve Yunanistan’a başlatılacak” diyerek haziran ayında kademeli olarak başlatılacak dış hat uçuşlarına ilişkin ayrıntıları da aktardı.

Haziran ayında başlayacak dış hat seferleri ve uçuş takvimi ise şu şekilde:

10 Haziran 2020tarihi itibariyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan.

15 Haziran 2020 tarihi itibariyle, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan.

20 Haziran 2020 tarihi itibariyle, Hollanda, Kazakistan.

22 Haziran 2020 tarihi itibariyle, Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya.

25 Haziran 2020 tarihi itibariyle, Belçika.

UÇUŞ SEFERLERİ
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI
yurt dışı