Bakan Yardımcısı Seythalil: Türkiye eğitim için iyi bir seçenek

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Şubat 2021, 14:04
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Şubat 2021, 14:04

Ukrayna Geçici Olarak İşgal Edilmiş Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seythalil (Snaver Seitkhalil) üniversite eğitimini aldığı Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Seythalil, ikinci vatanı olarak gördüğü Türkiye’nin, eğitim için güzel bir seçenek olduğunu ifade etti.

Ukrayna’da Dijital dönüşümden sorumlu Bakan Yardımcısı Kırım Tatarı Snaver Seythalil, Türkiye’de okuma deneyimini ve Ukrayna-Türkiye ilişkileri hakkında AA muhabirine 10 Şubat 2021’de değerlendirmelerde bulundu. Seythalil, Kırım’da okurken Türkçe öğrenmeye başladığını ve gelecek için Türkiye’deki üniversiteleri araştırdığını belirtti. 2000’de Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü kazandığını kaydeden Seythalil, Türkiye’de okurken üniversite, belediye ve başbakanlık bursu aldığını ve eğitimini onur belgesiyle tamamladığını anlatarak şöyle konuştu:

“Mezun olduğumda bir Türk şirketinin GSM ağı alanında Ukrayna’da büyük bir yatırım projesi vardı ve onlarla çalışmaya başladım. Ukrayna’da operatör piyasasını değiştirdik. 2005’te proje alanında dünyanın en hızlı operatörü olduk. Ayrıca burada kurumsal hayatı öğrendim. 2012’de kendi şirketimiz Astem’i kurduk.”

ABD’nin Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde 2018’de yüksek lisans yaptığını bildiren Seythalil, “Sonra Ukrayna’ya döndüm ve bakan yardımcılığı fırsatı çıktı. Devlette çalışmak sorumluluğu yüksek bir görev, yaptıklarınız milyonları etkiliyor, bir yandan da bu iyi bir motivasyon.” ifadelerini kullandı.

SEYTHALİL: TÜRKİYE EĞİTİM İÇİN GÜZEL BİR SEÇENEK

Aynı zamanda kurdukları Astem Derneği bünyesinde sosyal projeler yaptıklarını ve öğrenciler okuttuklarını ifade eden Seyithalil, “Türkiye’yi eğitim için güzel bir seçenek olarak görüyorum. Hem eğitim kalitesi güzel hem âdetlerimiz ve dilimiz birbirine çok yakın.” dedi.

“TÜRKİYE BURSLARI DÜNYADA EŞİ OLMAYAN BİR PROJE”

Kendisi gibi eğitim alan öğrencilerin iki ülke arasındaki ilişkilerde köprü olacağını ifade eden Seythalil, şu değerlendirmeleri paylaştı:
“Ayrıca 2018’de kurulan ve başkanı olduğum Türkiye Mezunları Derneğimiz var. Ukrayna’da Türkiye mezunu 1000’den fazla kişi var, çoğunluğu Kırım’dan ama son dönemde Türkiye’de eğitim tüm Ukrayna’da da ilgi görüyor. Özellikle Türkiye Bursları dünyada eşi benzeri olmayan bir proje, bursundan yurduna kadar her şeyi düşünülmüş bir program. Ukraynalılar için güzel bir seçenek.”

“TÜRKİYE DIŞINDAKİ EN BÜYÜK TÜRK ŞEHİTLİĞİ UKRAYNA’DA”

Seythalil, Ukrayna ile Türkiye arasındaki stratejik ilişkilerin derinleşmesinden memnun olduklarını belirterek, “Karadeniz’i paylaşan iki büyük ülke arasında olması gereken de bu. Ayrıca ülkeler arasında Kırım Hanlığı ve Osmanlı döneminden ortak kültürel miras var. Mesela, Türkiye dışındaki en büyük Türk şehitliği Ukrayna’da.” dedi.
Seythalil, Kırım Milli Varlık Fonunun, Kiev Külliyesi ve Kırım Tatar Türkleri için konut projesi gibi pek çok projede Türkiye’yle birlikte faaliyette olduğunu da sözlerine ekledi.

SEYTHALİL: TÜRKİYE İKİNCİ VATANIMIZ

Seythalil, Türkiye’de 4 sene kaldığının ve ülkeyi benimsediğinin altını çizerek, “Türkiye’ye her gelişimizde ikinci evimize gelmiş gibi oluyoruz. Orada dostlarımız var ve bu kardeş bağımızı geliştirmek istiyoruz. Türkiye’yi ikinci vatan olarak görüyoruz.” diye konuştu.
Seythalil, İstanbul’u dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir olarak nitelendirerek, “İstanbul’un bir ruhu var, tarihiyle, insanlarıyla, yemekleriyle. Türkiye mutfağı dünyadaki en güzel mutfaklardan. Türk mutfağı Ukrayna’da daha da yaygınlaşıyor ve bir köprü görevi görüyor, böylece insanlar Türkiye’yi ziyaret ediyorlar.” dedi.

“KIRIM’A BİR GÜN DÖNECEĞİZ”

Seythalil, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a bir gün geri döneceklerini ve geleceklerini orada gördüklerini aktararak, “Kırım Tatar Türkleri olarak Ukrayna bizim devletimiz ve kültürümüzü anlatıp tanıtmamız gerekli. Kırım Tatar Türkleri vasıtasıyla Ukrayna’ya 170 milyonluk Türk ailesinin kapısı açılacak. Ukrayna için önceden farklı dönemlerde Rusya ya da Avrupa boyutu vardı, bu sayede şimdi Türk ailesi boyutu da olacak.” diye konuştu.