Bakan Uruskıy: Türkiye'den öğrenilebilecek çok şey var

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ocak 2021, 20:17
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ocak 2021, 20:17

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskiy (Oleh Urusky), Türkiye’nin savunma başta olmak üzere tüm alanlardaki endüstrisinin gelişimi üzerine dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin sadece savunma sanayisini değil tüm endüstrisini bir bütün olarak geliştirdiğini ifade eden Uruskıy, Türkiye’den öğrenebilecekleri çok şey olduğunu dile getirdi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna’da savunma teknolojileri ve yüksek teknoloji geliştirilmesi için Temmuz 2020’de kurulan Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskıy, AA’da bugün yer alan habere göre Den gazetesine röportaj verdi. Ukrayna’nın en önemli stratejik ortaklarından Türkiye’nin savunma sanayisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uruskıy, Türk tecrübesinin son yıllarda başardıklarına bakarak oldukça gelecek vaat edici olduğunu dile getirdi. Uruskıy, Türkiye’nin sadece savunma sanayisini değil, tüm endüstrisini bir bütün olarak geliştirdiğini vurguladı.

URUSKIY: TÜRKİYE’DEN ÖĞRENİLEBİLECEK ÇOK ŞEY VAR

30 sene önce Türkiye’nin dünya pazarlarına silah satabileceğini kimsenin tahmin edemeyeceği yönünde bir değerlendirmede bulunan Uruskıy, bugün ise Türkiye ile eşit ortaklar olarak çalıştıklarını ve Türkiye’den öğrenebilecekleri çok şey olduğunu dile getirdi.

Türkiye ile ADA tipi korvet üretimi için anlaşmanın imzalandığını anımsatan Uruskıy, ilk korvetin Türkiye’de, kalanlarının ise Ukrayna’da üretilmesinin beklendiğini belirtti.