Bakan Taçoy: Türkiye ve KKTC’nin haklarını hafife alanlar cevaplarını alacak

07 Ekim 2019, 16:58

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, “Geleceği İnşa Etmek” temasıyla Antalya’da 10. Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında, Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren Türk sondaj ve sismik gemilerine yönelik, “Yavuz gemisine, Fatih gemisine Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa gemisine selam olsun.” diyerek önemli değerlendirmelerde bulundu.

KKTC TÜRKİYE İLE HAREKET EDİYOR

Bakan Taçoy, Kıbrıs’ta Türk halkının geleceğiyle ilgili önemli adımlar attıklarını ve geleceğe yatırım yaptıklarını dile getirerek, KKTC olarak kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi için çalıştıklarını ve enerji sektöründe de söz sahibi olmak için anavatan Türkiye ile birlikte hareket ettiklerini belirtti.

Taçoy, KKTC’nin bilişim adası olması için bir vizyon ortaya koyduklarına dikkat çekerek, yapılan Ar-Ge faaliyetleriyle girişimci, yatırımcı ve her kesimin kazandığı bir dönemi başlatmak için çalıştıklarını ifade etti.

”TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ HAFİFE ALANLAR, ANLADIKLARI DİLDEN CEVAP ALACAK”

Doğu Akdeniz’de Rum yönetiminin tüm uyarılara rağmen, KKTC’nin hakkı olan parsellerde arama izni vermeye devam ettiğine dikkati çeken Taçoy, “Yavuz, yedinci parselde sondaj çalışmalarını yapacak. Serhat vatan Kuzey Kıbrıs’ın hakkını kimse görmezden gelemez. Türkiye’nin ve KKTC’nin haklarını sonuna kadar savunacağız. KKTC’yi yalnız sananlar, Türkiye’nin bölgedeki gücünü hafife alanlar, anladıkları dilden cevaplarını alacaklar.” ifadelerini vurguladı.

”RUMLARI ŞIMARTMAKTAN VAZGEÇİLMELİ”

Taçoy, Rumların Yavuz gemisinin çalışanlarına yönelik tutuklama tehdidi konusunda KKTC’nin duruşunun belli olduğunu dile getirerek, “ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yunanistan’ı ziyaretinde Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine ilişkin ‘hiçbir ülke Avrupa’yı rehin alamaz’ diyor. Sayın Pompeo, Rumların ve Türklerin eşit olduğunu bilmez mi? Mavi vatanda birbirimizin haklarına saygı duymak zorundayız. Doğu Akdeniz’i bir barış denizi haline getirmek zor değil. Bunun için bazı güçlerin Rumları şımartmaya devam etmekten vazgeçmeleri gerekir.” ifadelerini kullandı.

”TÜRKİYEMİZDEN ADAYA SU GELDİ, ÜLKE HAYAT BULDU”

Rum kesiminin bir hayal ürünü olarak Kıbrıs’tan Yunanistan’a elektrik ve gaz bağlantısı kurma çalışmaları yürüttüğünü belirten Taçoy, “Türkiyemizden adaya su geldi, ülke hayat buldu. Doğal gazda ise Türkiye ile KKTC arasında 2025’e kadar bir gaz boru hattı kurulması vizyonumuz var. Bunun yanında adaya elektrik gelmesini çok önemsiyoruz.” diye ekledi.

10. Türkiye Enerji Zirvesi
Doğu AKDENİZ
Hasan Taçoy
KKTC
Bunlara da bakın: