Bakan Pincher: NATO ülkeleri ile birlikte Kırım'ın silahlandırılmasına karşıyız

14 Eylül 2019, 18:42

Kıyiv’de (Kyiv) 12-14 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşen 16’ıncı Yalta Avrupa Stratejisi Forumunda konuşma yapan Birleşik Krallık’ın Avrupa’dan Sorumlu Bakanı Christopher Pincher, NATO ülkelerinin Rusya tarafından Kırım’ın silahlandırılmasına karşı olduğunu belirtti.

Forumdaki konuşmasında Bakan Pincher, “Birleşik Krallık, NATO’daki müttefikleriyle birlikte, sizin dostlarınız ve müttefiklerinizle birlikte Kırım’ın yasa dışı işgaline karşıdır. Bizler Kırım yarımadasının silahlandırılmasına ve Rusya tarafından Donbas’taki silahlı aşırılıkçı grupların Rusya tarafından desteklenmesine karşı çıkmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“Demokrasiyi ve refahı baltalamayı amaçlayan ülkeler, genel güvenlik için bir tehdit oluşturmaya devam ediyor” vurgusunda bulunan Pincher, bunun dışında Rusya’nın uluslararası normları ihlal etmeye devam ettiğini hatırlatarak, “Ne yazık ki, Rusya kurallara uymak istemiyor. Bunun yerine Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal etmeyi tercih ediyor” dedi.

Birleşik Krallık
Christopher Pincher
Kırım
nato
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: