Bakan Pekcan: Hedefimiz, Türkiye-Ukrayna ticaret hacmini 20 milyar dolara ulaştırmak

13 Eylül 2019, 11:27

Ukrayna’nın Bağımsızlığının 28. yıl dönümü dolayısıyla Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından verilen resepsiyonda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Hedefimiz Türkiye-Ukrayna ikili ticaret hacmimizi önce 10 milyar dolar sonra da 20 milyar dolara ulaştırmak.” ifadelerini kullandı.

Ankara Sheraton Otelinde 12 Eylül 2019 akşamı verilen, Ukrayna’nın bağımsızlığının 28. yıl dönümü resepsiyonunda, Türkiye’den Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başta olmak üzere birçok ülkeden çok sayıda davetli katıldı.

“TÜRKLER VE UKRAYNALILAR, TİCARET VE MEDENİYET DENİZİ KARADENİZ’DE BİRÇOK PROJEYE İMZA ATTI”

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ülke ticari ilişkilerini değerlendiren, “Türkler ve Ukraynalılar, ticaret ve medeniyet denizi Karadeniz’de birçok projeye imza attı.” değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, iki ülkenin siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler açısından “stratejik ortak” olduğunu vurguladı.
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Avrupa Birliği’nden sonra ikinci ziyaretini Türkiye’ye yaptığına dikkat çeken Pekcan, ikili ticaret hacminin 4,1 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirterek şu değerlendirmeleri kaydetti.

“Hedefimiz, Türkiye-Ukrayna ikili ticaret hacmimizi önce 10 milyar dolar sonra da 20 milyar dolara ulaştırmak. Sadece ticaret hacmi değil, Ukrayna’daki Türk yatırımları 3 milyar dolara ulaştı. Müteahhit ve müşavirlik firmalarımız Ukrayna’da altyapı hizmetleri ve ülkenin yeniden yapılanmasına hizmet ediyor. Güçlü ticari ilişkinin yanı sıra serbest ticaret anlaşması (STA) görüşmeleri yürütmekteyiz. Umarım müzakerelerde iki tarafın da kabul edeceği dengeli bir anlaşmaya ulaşabileceğiz.”

ticaret
Ukrayna
Bunlara da bakın: