Bakan Oleg Uruskiy: Ukrayna ve Türkiye arasında savunma sanayi alanındaki ortaklık stratejik düzeyde

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ağustos 2021, 18:07
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ağustos 2021, 18:07

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskiy (Oleh Urusky), İstanbul’daki IDEF 2021 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı öncesi Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayi Devlet Ajansı Başkanı İsmail Demir ile bir araya geldi. İki ülkenin bakanları, devletler arasındaki mevcut iş birliği durumunu ele alarak daha önce varılan anlaşmaların uygulanmasındaki ilerlemeyi ve Ukrayna-Türkiye işbirliğini derinleştirmek için atılacak adımları değerlendirdi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskiy (Oleh Urusky) başkanlığındaki Ukrayna heyeti, Türkiye’ye çalışma ziyareti düzenledi. Ukrayna heyeti, İstanbul’daki 17-19 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek olan IDEF 2021 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı kapsamında Türkiye’ye geldi. Bakan Oleg Uruskiy, Türkiye’nin Strateji ve Sanayi Bakanlığı başkanı Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayi Devlet Ajansı Başkanı İsmail Demir ile bir araya geldi. Yetkililer, iki ülke arasındaki mevcut iş birliği durumunu tartıştı, daha önce varılan anlaşmaların uygulanmasını ve Ukrayna-Türkiye işbirliğini derinleştirmek için atılacak adımları değerlendirdi.

“ORTAKLIK STRATEJİK DÜZEYDE”

Ziyarete ilişkin konuşan Uruskiy, “Şu anda ilişkimizin dinamikleri olumlu. Ukrayna ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki olası işbirliği potansiyeli tükenmekten çok uzak” ifadelerini kullandı. Ukrayna Stratejik Endüstriler Başkanlığından bugün yayımlanan açıklamaya göre, görüşme sırasında taraflar, bir dizi ortak projenin pratik uygulamasına yönelik çalışmaları hızlandırma gereğini vurguladılar ve ayrıca bugün iki ülkenin arasındaki savunma alanındaki ortaklığın stratejik düzeyde olduğu konusunda anlaştılar. Bildiği üzere 2020 yılında Ukrayna ile Türkiye Cumhuriyeti arasında savunma sanayinde ikili işbirliğinin karşılıklı yarar temelinde derinleştirilmesini sağlayan bir muhtıra imzalandı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Uruskiy, “IDEF 2021, ilişkilerin mevcut dinamiklerini ve geleceğe yönelik planları tartışabileceğimiz bir platformdur” dedi.